بررسی عوامل موفقیت زنان مدیر و صاحب کسب و کار، در استان کردستان

بررسی عوامل موفقیت زنان مدیر و صاحب کسب و کار، در استان کردستان

اعضای انجمن زنان کارآفرین در سفر به استان کردستان با فعالیت‌ها و کسب و کار بانوان آشنا شدند.

 

 

در این سفر، همچنین ارایه‌ی مشاوره کارآفرینی به جوانان و فارغ التحصیلان دختر و شناخت ظرفیت ها و فرصت های محلی در دستور کار قرار داشت.

در بدو ورود، هیأت اعزامی از انجمن زنان کارآفرین مورد استقبال مقامات استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی و صنایع، معادن و اتاق تعاون استان قرار گرفتند.

در ادامه، کارگاه “بررسی عوامل موفقیت زنان مدیر و زنان کارآفرین و صاحب کسب و کار” در سالن کنفرانس استانداری تشکیل شد.

در این کارگاه، ابتدا خانم آژیر، مشاور استاندار در امور زنان و خانواده، ضمن خیرمقدم گویی به شرکت کنندگان مراتب تقدیر خود را از حضور انجمن و اعضای آن در استان اعلام داشت و ابراز امیدواری کرد نتایج این کارگاه برای شرکت کنندگان مثبت باشد.

 

 

 

پس از آن فخرالسادات محتشمی پور به معرفی اهداف و برنامه های انجمن پرداخت و برگزاری همایش های سالانه و نیز سفرهای فصلی انجمن به استان های کشور را از مهم ترین این برنامه ها ذکر کرد و برگزاری کارگاه مشاوره در استان کردستان را به دنبال تجربه مشابه برای اعضای انجمن با همکاری استانداری کردستان برای شناخت نقطه نظرات و مسائل زنان موفق در استان مغتنم شمرد.

 

 

خانم ها یارعلی و صابر تسهیل‌گری این کارگاه را به عهده داشتند، که به مدت نیم روز عوامل فردی، خانوادگی و سازمانی موفقیت شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت. در ضمن این کارگاه حاضرین به معرفی خود و کسب و کارهایشان پرداختند و اعضای انجمن نیز خود را معرفی کردند و دیدگاه هایشان را در رابطه با امکان توسعه فردی و سازمانی بیان داشتند.

 

 

 

در پایان با حضور خانم ها فلاحی و صابر از اعضای موسس، خانم پارسی نایب رییس هیئت مدیره انجمن ملی و خانم محتشمی پور رییس هیئت مدیره انجمن مدیر به پاس همکاری های صمیمانه مشاور استاندار و مدیرکل امور زنان و خانواده استان، لوح تقدیر و نشریات انجمن به ایشان اهدا شد.

 

 

اولین بازدید از کسب و کار با حضور در دفتر کار خانم عبداللهی مدیر شرکت کوشا سازان (در حوزه پیمانکاری و بازرگانی) انجام شد که ایشان پس از ارائه گزارش از وضعیت شکل گیری و ادامه کار شرکتشان به سوالات حاضرین پاسخ گفتند.

 

 

برنامه های بعدی به میزبانی استانداری با دو بازدید از شرکت خدمات مهندسی داده نگار به مدیریت خانم الهام رحمانی از اعضای جدید حوزه آی تی انجمن و نیز موسسه توسعه و توانمندسازی ژیار در حوزه اجتماعی به مدیریت خانم ساحل زارعی ادامه یافت.

 

 

هم‌چنین هم‌زمان، دومین هم اندیشی زنان کارآفرین صادر کننده کالا و خدمات در سالن کنفرانس سازمان صنعت، معدن و تجارت به مدیریت خانم فیروزه صابر و کارگاه مشاوره کارآفرینی جوانان و فارغ التحصیلان دختر با حضور مسئولین اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سالن کنفرانس این اداره به مدیریت خانم خدیجه یارعلی تشکیل شد.

 

 

برنامه اول با حضور مسئولین سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و اتاق تعاون و دیگر مسئولین مرتبط و نیز صادرکنندگان زن و تولید کنندگانی که آمادگی صادرات محصولاتشان را دارند، تشکیل شد که ابتدا مسئولین استانی ضمن خیرمقدم گزارش هایی ارائه کردند، سپس فخرالسادات محتشمی پور به نمایندگی از انجمن گزارشی از اهداف و اقدامات انجمن و نیز سوابق طرح با نمایش پاورپوینت بیان داشت.

 

 

در ادامه خانم صابر پس از بیان مقدمه ای وضعیت کسب و کار زنان در این حوزه را به بحث گذاشت و پس از طرح تجربیات، چالش ها و فرصت های کارآفرینی و کسب و کار در این منطقه مرزی توسط حاضرین در جلسه، که مهمترین مزیت آن هم داشتن بیش از 240 کیلومتر مرز مشترک است، به جمع بندی نقطه نظرات پرداخت. و پس از اهدای لوح تقدیر و نشریات انجمن به میزبانان برنامه، شرکت کنندگان در هم اندیشی محل را ترک کردند.

 

 

برنامه دوم با حضور مسئولین اداره تعاون و نمایندگانی از انجمن به مدیریت خانم خدیجه یارعلی برگزار شد که طی آن پس از ارائه تعاریفی از کارآفرینی و ویژگی های کارآفرینان و با استفاده از تجارب زنان کارآفرین شرکت کننده در کارگاه برخی سوالات و ابهامات جوانان حاضر در جلسه مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

بازدید از خانه کرد به منظور آشنایی با تاریخ و فرهنگ این استان و قوم کرد، بازدید از مسجد جامع سنندج كه توسط امان الله خان ارلان والي شهر سنندج در سال 1227 هجري قمري ساخته شده است، بازدید از کسب و کار خانم یاری، از زنان توانمند استان که همزمان در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی و گردشگری فعالیت دارد، و صرف شام در سفره خانه سنتی که توسط ایشان مدیریت می شود از دیگر برنامه های روز اول بود.

 

 

 

لازم به ذکر است از بخش های مهم این سفر مشاوره های فردی و گروهی در رابطه با کسب و کار همسفران و نیز برنامه های انجمن با خانم فیروزه صابر عضو موسس انجمن و مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان و

مدیرعامل شبکه موسسات نیکوکاری، هم چنین شرکت در یک مراسم عروسی سنتی به منظور آشنایی بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم این دیار با میراثی دیرینه، بود.

مشارکت دست گاه های اجرایی و نیز میزبانی و همراهی مستمر خانم الهام رحمانی از اعضای جدید انجمن از مزیت های این سفر بود.