بانو نيره نعيمي گورابي – كارآفرين در حوزه صنايع دستي

بانو نيره نعيمي گورابي – كارآفرين در حوزه صنايع دستي

بانو نيره نعيمي گورابي، کارآفرینی است، که از 13 سالگي شروع به كار كرده و از همان زمان مصمم بوده، بر اساس نياز خود و خانواده اش بتواند با نوآوري، خلاقيت و كيفيت، كه برايش بسیار مهم بود، كار كند.

وی به توليد انواع لباس، كيف،كفش، جلد قرآن،آلبوم،ساعت منزل،زيرانداز،روتختي،پرده،سرويس اتاق و پذيرايي رو آورد و از سال 1360 نيز به صورت حرفه اي وارد بازار كار شد.

 

نعیمی 3

 

وی علاوه بر توليد محصولات خود، به امر آموزش هنرجويان و مريبان هنري نيز اهتمام ورزيده و تا به امروز توانسته  حدود 14 هزار هنرجو را در زمينه هنرهاي سنتي آموزش دهد. اين امر موجب توليد بيشتر و با كيفيت تر در زمينه هنرهاي سنتي به ويژه رودوزي هاي سنتي شده و علاوه بر توليد و صادرات محصولات توليدي شركت، که قابل رقابت با كشورهاي چين و هند است، به كشورهاي ديگر، از واردات اين محصولات به كشور نیز تا حدودي کم کند.

خانم نعیمی از سال 1380 توانسته براي حدود 300 نفر امكان اشتغال خانگي پايدار همراه با توليد انبوه در شهرهاي تهران و رشت و انزلي ايجاد كند. همچنین در كنار فعاليت هاي آموزشي و توليدي، نمايشگاه متعددی در شهرهاي مختلف برپا کرده، که حاصل تلاش وی در طول اين چند سال برپايي 22 نمايشگاه فردي و 76 نمايشگاه جمعي است.

وی به دليل فعاليت گسترده در زمينه هاي آموزشي و اجتماعي از طريق امور بانوان استانداري برگزیده شد و پس از گذراندن آموزش های لازم توسط خانم صابر به عضویت انجمن زنان مدير كارآفرين درآمد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا این کار را برگزیده، می گوید: از همان دوران كودكي مي ديدم كه زنان بومي با حصير بافي مي توانند نياز هاي خود و خانواده خود را تامین و از اين طريق حتي مشكلات  خود را برطرف کنند. اما وقتي بزرگ تر شدم، با ورود انواع موكت و فرش ماشيني، اين هنر اصيل و سنتي كاملا ازبين رفت و اين انگيزه در من تقويت شد، كه با تلاش و خلاقيت خود هم هنرهاي سنتي را زنده كنم و هم از اين طريق زمينه ی اشتغال خانگي بانوان را حتي در زندگي مدرن امروزی فراهم سازم. به نظر من اشتغال خانگي در حوزه ی هنرهاي سنتي، به ويژه دوخت هاي سنتي، علاوه بر آن که با روحيه بیشتر زنان جامعه ما سازگاري دارد، نیازمند جا و مكان خاص و هزينه بالا هم نیست. توليد اين نوع محصولات علاوه بر زنده کردن سنت ها، مي تواند با نواوري، خلاقيت و با كيفيتي عالي همراه باشد.

خانم نعیمی با مهم توصیف کردن نقش آموزش در هنرهاي سنتي، به ويژه در حوزه كارآفريني صنايع دستي، تاکید می کند: امروزه آموزش در زمينه هنرهاي سنتي نقش اساسي را در زنده نگاه داشتن اين سنت ها در زندگي مدرن امروزی ايفا مي كند. چرا كه در زمان هاي گذشته هنرهاي سنتي به عنوان منبع اصلي درآمد بسياري از خانواده ها محسوب مي شد و نسل به نسل در بين مردم رواج داشت. اما امروزه به دليل نوع زندگي متفاوت و رواج زندگي ماشيني، اين هنرها به دست فراموشي سپرده شده، كه با آموزش آنها و ايجاد خلاقيت و نواوري در توليد  و در نظر گرفتن سلیقه و نیازهای مردم مي توان به هنرهاي سنتي وحتي ايجاد اشتغال و كارآفريني پرداخت.

 

نعیمی 2

 

وی در خصوص چالش ها و فرصت هاي حضور در عرصه ها و بازارهاي بين المللي و صادرات صنايع دستي می گوید: عملكرد اتحاديه هاي صنايع دستي استان ها و نیزعملكرد اتحاديه كشوري و اعتماد سازي اتحاديه ها براي صنعت گران صنايع دستي در این زمينه نقش اساسي را ايفا مي كند. اين اتحاديه ها بايد با  خريد محصولات با كيفيت و متفاوت از صنعتگران و پرداخت به موقع دستمزدها، انگيزه ی توليد محصولات بهتر وبه روز را در ميان آنها ايجاد كرده و با شناسايي و حمايت از هنرمندان توانمند  اين عرصه و تكيه بر خلاقيت اين افراد، خود نيز به ارایه الگوهاي مناسب در زمينه ی توليد هنرهاي  سنتي بپردازنند تا علاوه بر بازارهاي داخلي، بازارهاي خارجي و بين المللي نيز خواستار محصولات توليدي سنتي  و جهان پسند ايراني باشند.

خانم نعیمی با بیان این که، رقابت سالم  در هر زمينه موجب شكوفايي هر نوع استعدادي مي شود، تاکید می کند: در زمينه هنرهاي سنتي نيز بازار رقابتي بين توليد كنندگان، علاوه بر شكوفايي بسياري از استعداد ها، ايجاد انگيزه براي كار و توليد و ايجاد اشتغال، موجب رونق اين بازارها و همچنين عرضه محصولات نو و با كيفيت مطابق علاقه های مردم و توليد محصولات با در نظر گرفتن سلیقه ی آنها مي شود.

او معتقد است، هر كاري باید بر پايه ی تعاون و همكاري صورت گيريد، به ویژه در زمينه ی احياي هنرهاي سنتي، که با تاريخ و فرهنگ و سنت ايران زمين آميخته است. بنابر این تشكيل تعاوني ها به دلیل حمایت ازتوليدكنندگان و صنعت گران، موجب بقا و تداوم هنرهاي سنتي است. چرا كه با گردهم آوردن هنرمندان در يك مكان مشخص و استفاده از توان و ديدگاه هاي آنها، مي توان به توليد محصولات سنتي با كيفيت و مورد پسند بازارهاي داخلي و حتي صدور اين محصولات به ساير كشورها نيز پرداخت.

به گفته ی این کارآفرین، صنايع دستي و گردشگري دو امر جدا ناپذير از هم محسوب مي شوند، چراكه رونق صنايع دستي هر منطقه به ميزان بازديد كنندگان و گردشگران مربوط مي شود. هر قدر گردشگري منطقه پررونق تر باشد، ميزان آشنايي گردشگران ديگر نيز از آن منطقه بيشتر شده و موجب توليد بيشتر صنايع دستي آن منطقه براي عرضه به بازار تقاضا مي شود. از سوی دیگر نیز با ارایه غذاهاي محلي و صنايع دستي بومي می توان به رونق گردشگری کمک کرد.

به نظر خانم نعیمی، زنان جامعه ما نقش بنيادين در زمینه ی زنده کردن و بقاي هنرهاي سنتي ايفا می كنند. چراكه حضور اين افراد در زمينه آموزش، توليد و ايجاد اشتغال خانگي و حتي بازاريابي محصولات سنتي نقشي انكار ناپذير است. مشاركت زنان در حوزه صنايع دستي مي تواند موجب رونق فروش محصولات در بازرهاي داخلي و نیز افزایش صدور اين محصولات به كشورهاي خارجي و و حتي عرصه محصولات به نمايشگاه هاي خارجي شود.

وی با اشاره به مشكلاتی که در طول فعالیت خود با آنها روبرو بوده، می گوید: شركت ما توليدات خوبي دارد، اما ميزان شناخت بازاريان وكسبه از محصولات توليدي شركت بسيار اندك است، كه ياري مسوولان دست اندركار را براي حمايت از ما مي طلبد . همچنین اميدواريم در زمينه ی برگزاري نمايشگاه هاي بزرگ در سطح بين المللي با ما همكاري هاي لازم صورت گيرد.

خانم نعیمی اعتقاد دارد: توليد كالا، آموزش كاربردي و حرفه اي به هنرجويان و توليد كنندگان حرف اول را مي زند، به گونه اي كه اگر توليد كنندگان آموزش لازم و كافي  را در اين زمينه نبينند، در كليه حوزه هاي صنايع دستي توليد محصولات با كيفيت هرگز ممکن نخواهد بود. همچنین بايد توليدات با كيفيت و درجه يك براي فروش به بازار عرصه شده و از ورود محصولات درجه پايين به بازار خودداري كرد. زیرا كه اين امر موجب كاهش انگيزه براي خريد و در نتیجه کاستن توليد آنها مي شود.ضمن آن که بايد با توجه به نوع هنرهاي دستي، بسته بندي مطلوب و باكيفيت برای همان محصول در نظر گرفته شود، كه براي صدور آنها، چه در بازارهاي داخلي و چه در بازارهاي خارجي نقش بسيار مهمي را ايفا مي كند.

او نیز همانند دیگر کارآفرینان، نقش دولت در توسعه آموزش دولتي، به ویژه براي افراد كم درآمد جامعه را بسيار موثر می داند و می گوید: با گسترش آموزش هاي دولتي، كه منجر به پرداخت هزينه كم مي شود، افراد به يادگيري اين هنرها براي توسعه كسب و كار خود تمايل نشان داده و اين امر موجب رونق اشتغال خانگي و در نتيجه صرف هزينه كم و توليد محصولات ارزان و باكيفيت براي ارایه به بازار مي شود. ینایراین در كنار ايجاد اشتغال خانگي، نبايد از نقش دولت در زمينه ی حمايت از صنعت گران صنايع دستي غافل شد، كه اين حمايت ها مي تواند به صورت خريد از اين افراد و اختصاص منابع مالي و تسهيلات به اين صنعت گران براي شكوفايي استعدادهاي آنها در حوزه صنايع دستي باشد.