بانو نفيسه احتشام پور – آفریننده‌ی دورريختني هاي دوست داشتنی

بانو نفيسه احتشام پور – آفریننده‌ی دورريختني هاي دوست داشتنی

رویای کودکی‌ام یجاد يك كارگاه آموزشي و توليدي از دورريختني ها بود

 

– من نفيسه احتشام پور در تاريخ 17 آذر 1375 در پايتخت طلاي سرخ جهان قاينات و خانواده اي متدين،ساده و بي آلايش و بي نهايت صميمي متولد شده ام. از٧ سالگي در كلاس نقاشي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان شروع به فعاليت كردم و از همان كودكي به جمع آوري دورريختني ها علاقه مند بودم تا در سن١٣ سالگي با تكنيك كلاژ ( نوعي تكه چسباني) در مدرسه آشنا شدم و معلم از ما خواست يك كار كلاژ به مدرسه ببريم و من با استفاده از همان دورريختني هايي كه از كودكي جمع آوري كرده بودم تابلوي كلاژي را آماده نمودم و به مدرسه بردم كه با تشويق عالي از سوي معلم و بچه هاي كلاس روبرو شدم و اين كم كم باعث شد كه تابلوهاي زيادي با استفاده از دورريختني ها و با سبك كلاژ درست كنم و اولين نمايشگاه خود را با٤٠ اثر برگزار كردم و از همين طريق در سطح شهرستان شناخته شدم و در نمايشگاه هاي مختلفي در سطح شهروبيرون شهر شركت نمودم و با فروش و استقبال خوبي از سوي مردم و بخصوص كودكان مواجه شدم و هم اكنون در كارگاه كوچكي در منزلمان به همين كار كلاژ چ بصورت تابلو و چ حجم و المان و….مشغول به فعاليت هستم.

 

photo_2015-11-10_11-52-52

 

–  به نظر من انسان،در دوران كودكي خيلي روياها براي خودش مي سازد.اما من يكي از آن روياها را از همه بيشتر دوست دارم اينكه:در كودكي دوست داشتم مربي هنر براي بچه ها باشم و از خلاقيت وهنري كه دارم به آنها ياد بدهم تا آنها هم مثل من هنرم را ياد بگيرند. همچنین يك كارگاه آموزشي و توليدي از دورريختني ها را ايجاد كنم كه چندين نفر به كار مشغول شوند واز دورريختني ها توليداتي را داشته باشم كه به سراسر دنيا صادر شود و همه ياد بگيرند كه از دورريختني ها ميشود استفاده ي خوبي كرد و خيلي از دورريختني ها،دورريختني نيستند.

–  پدر و مادرم هميشه به دنبال تحقق افكار و روياهاي دختران خودشون بودند بطوريكه نه تنها من بلكه خواهرانم در زمينه فعاليتهاشون موفقيت هاي زيادي كسب كرده اند و تفكر آنها بسيار مثبت و همراه كودكي من بوده و هيچ مانعي براي انجام و تحقق فعاليتهايمان نداشته اند و با پرورش صحيح ما را به سوي تحصيل همراه با درآمد كسب وكار پيش برده اند.

– خوب وقتي كه شما در ذهن خودتان خواسته اي را تجسم مي كنيد و آنرا به آينده خودتان وصل مي كنيد مي بايست كليه ملزومات و محيط و اطرافيان همراه و همسو خواسته هايتان باشند تا به هدف نزديكتر بشوي واين موارد حتي المقدور از سوي خانواده محقق شده است.

– خلاقيت ها و استعداد ها زمان بر است كه به ثمره و واقعيت تبديل شود چون ذوق هنري رو در خود ديدم و از ابتدا با محيط كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان شروع كردم لذا با گذشت زمان و ابزار هايي كه در اختيار داشتم اين ذهنيت را پرورش دادم و خود به خود قوي و قويتر شدم و راه هاي روشنتري پديدار مي شد.

 

photo_2015-11-10_11-52-43

 

– در هنرستان عترت و شهرستان قائنات و رشته ي تحصيلي ام در سال سوم دبيرستان نگارگري بود البته سال دوم دبيرستان را در هنرستان حكمت در رشته معماري گذراندم و چون علاقه به معماري نداشتم و تا آن سال رشته ي نگارگري هم در شهرمان نبود مجبور شدم معماري را انتخاب كنم

دختری منظم و درس خوان بودم و ضمن اهميت دادن به درس‌هایم، در كارهاي عملي فعال و علاقه‌مند به شركت در برنامه‌هاي فرهنگي هنري بودم.

–  معمولا انتخاب رشته تعيين سرنوشت كاري و ادامه زندگيست كه من در زمان انتخاب رشته، آینده‌ی تحصيلی و شغل و آينده خود را مجسم كردم، به همین دلیل تصمیم دارم با توجه به رشته تحصيلي  که پذیرفته می‌شوم، فضاهاي جديدتري در زمينه درآمدزايي از هنر خود را فراهم کنم.

در حال حاضر داراي مدرك ديپلم هستم  و ورودي سال٩٤در دانشكده هنر دانشگاه فردوسي مشهد-واحد نيشابور در رشته ي نقاشي-كارشناسي مجاز شدم و چون ازهمان كودكي به نقاشي علاقه زيادي داشتم و كارهاي هنري انجام داده ام اين رشته را انتخاب كردم.

–  بي شك رشته تحصيلي مهمترين عامل ادامه زندگي و تحصيلات و همچنين كسب و كار است كه خدا رو شكر از آنجاييكه من در خانواده اي ساده و اهل كار عملي بزرگ شده ام هميشه به دنبال بروز تفكرات خود در هنر و فروش آن در بازار بوده ام و اين عوامل باعث شده كه به شكست اصلا فكر نكنم و جاهايي كه به نتيجه نرسم راه هاي ديگر را در پيش خواهم گرفت.

–  كسب و كار من از برگزاري نمايشگاه هاي آثارم شروع شد كه اين آثار را به فروش گذاشتم و جواب داد از طرفي از اين هنر در خصوص پروژه هاي و ديوارنويسي،نقاشي و طراحي المان شهري نيز استفاده مي كنم.

– چون هميشه كارم فعال بوده  و اجازه ندادم كه وقفه اي بين كارهام ايجاد شود و پشتكار خودم و خانواده ام رمز موفقيت من بوده است.

همچنین ذهنيت افكار من آميخته با اين كسب و كار است و در كارهاي ديگر جواب نمي دهد. ضمن اينكه گستره كاري اين هنر بسيار زياد است.

يكي از اصلي ترين و مهمترين موفقيتهاي من و ايجاد كسب و كار فقط و فقط خانواده ام بوده اند با كمك هاي مادي و معنوي و عاطفي من تا به حال كارشكني را از سوي خانواده ام حس نكرده ام.

اكنون تابلوهاي كلاژ رو توليد مي كنم و سفارشات خاص ارگانها رو تحويل مي دهم و با توليد اين تابلوها در نمايشگاه هاي كارآفريني و توانمنديهاي زنان اقدام به فروش آثار مي كنم.

 

photo_2015-11-10_11-52-35

 

مشكلات مالي هميشه گريبانگير من بوده و با وجود اين مشكل با حداقل امكانات و استفاده از فضاي منزل پدرم توانسته ام مشكلاتم را كم كنم و آنطور كه بايد حمايت نشده ام و در مسائل روحي،اجتماعي،خانوادگي و فرهنگي خيلي راحت برخورد كرده ام و مشكلات خاصي در اين زمينه نداشته ام واين دليل كانون گرم خانواده ام بوده است.

–  من با اراده خودم و همراهي اطرافيانم از بزرگترين سدها نيز عبور خواهم كرد،بي شك موانعي در مسير زندگي وجود داشته و خواهد داشت لذا بايستي مسئولين شهرستان وجود و اهميت ما را بي شتر از آنچه هست،درك كنند كه اين يكي از بزرگترين سدهاست اهميت و برنامه ريزي آنها در خصوص بانوان كمك شاياني به ما مي كند.

photo_2015-11-10_11-52-23

 

 

من از گذشته ماكزيمم استفاده رو از زمان بهره برده ام و از تمام ظرفيتهاي شخصي و خانوادگي خود استفاده كرده ام و چون اين مسير با همراهي خودم و خانواده ام و اساتيدم رقم خورده،مشكل خاصي نداشته ام بجز مباحث مالي و هر كدام از اين موارد اگر نبود شايد نظر ديگري داشتم.

–  من انسان احساساتي،آرام و فوق العاده در ايجاد خلاقيت ذهني رشته خود مي دانم و يه جورايي خاص عواطف و افكار خودم هستم. همچنین از جمله” من مي توانم” بهره كافي را برده ام و به شكرخدا دستاورد هاي بي نظيري در سطح جهان،كشور و استان و شهرستانم داشته ام.

امیدوارم در  آينده؛ تحصيلات تخصصي در اين زمينه را كسب نمايم و بتوانم ميراث معنوي ايران را با خلق تابلوهايم در كشورهاي ديگر به نمايش بگذارم از طرفي اين حرفه را در سنين پايه ايجاد كنم و آموزش دهم براي كل كشور و آرزوي ديگر اينكه بتوانم شاغل و كسب و كار مفيدي معرفي كنم و جزء مسئولين تأثيرگذار كشورم باشم در راستاي تحقق اهداف عام المنفعه.

–  وضعيت ايران و بهايي كه براي زنان گذاشته اند كمرنگ بوده بطوريكه ما در ايران بانوان با پتانسيل هاي بسيار بالايي در همه زمينه هاي كاري داريم كه اگر ساماندهي و تعريف خوبي براي آنها ايجاد شود مطمئن باشيد بروز و ظهوري بي نظيري خواهند داشت هر چند كه اكنون اين مهم را دارند ولي كمتر.

 

photo_2015-11-10_11-52-11photo_2015-11-10_11-52-00

 

– ما همواره در محيطي كه زندگي مي كنيم رعايت و ملاحظات زيست محيطي براي طبيعت،زندگي انسانها و موجودات از مهمترين عوامل هست كه من در كارهايم از ورود برخي از ضايعات كه مخرب محيط زيست هستند و جزء بازيافتها هستند استفاده مي كنم و جلوه زيبايي در كارهاي توليدي و جذب مخاطب براي كسب و كار دارد.

وضعيت محيط زيست از نظر نقش دولت و مردم بنظرم هنوز آموزش ها و آگاهي هاي لازم صورت نگرفته و مي بايست در گام اول همگي بر نقش و رفتار خود در قبال محيط زيست آگاه بوده و رعايت نمائيم و از لحاظ قوانين مقررات چنانچه قوانين خوبي هم وضع شود در بعد عملياتي كردن قوانين براي ايجاد امكانات،راهكارها و پيشگيري ضعيف عمل مي كنيم براي بهبود در مرحله اول آموزشها ي جامع به مردم و نهادها و ارگانها و ادارات مربوطه مي باشد و سپس پيگيري جدي در رعايت قوانين مربوطه.

 

photo_2015-11-10_11-51-53

 

– تشكل هاي زنان كارآفرين هر چه بيشتر شود و ساماندهي و حمايت ويژه اي صورت پذيرد مطمئنا انگيزه و رقابت در پيشبرد اهداف زنان صاحب كسب و كار ايجاد خواهد كرد و ميل به گسترش حوزه هاي كاري بيشتر خواهد بود.

 

photo_2015-11-10_11-51-46