بانو ماهرخ فلاحي – بانوی کارآفرین کشاورزی و دامپروری

بانو ماهرخ فلاحي – بانوی کارآفرین کشاورزی و دامپروری

بانوی دامدار کارآفرین واز بهترين پرورش‌دهندگان گاو اصيل شيري

– من، ماهرخ فلاحی در تاريخ بيستم فروردین ماه سال ۱۳۲۲خورشيدي در خانواده‌اي اهل علم و تحقيق در تهران متولد شدم. در اصال اهل طالقان هستم، ولی او دوران کودکی اش را در رودسر گذرانده‌ام. اما به دلیل کار پدر، وقتی یک‌سالگی ام تمام شد به تهران آمدیم:” پدرم رئیس دادسرایی در رودسر بود و من‌ اولین فرزند خانواده بودم ، تا یک سالگی‌ام را در آن شهر گذراندم و بعد از آن به تهران آمدیم. آن زمان پدرم (زنده ياد محمدتقي فلاحي) از قضات عالي‌رتبه دادگستري تهران و علاقه‌مند به دانش بود. چون پويایي و استعداد ذاتي من را ديد، در سن پنج سالگي مرا به مدرسه فرستاد، که هر ساله دانش‌آموز ممتاز كلاس می‌شدم.

من چون درسم خیلی خوب بود، سال ششم ابتدایی دانش آموز ممتاز کشوری شدم و دوران راهنمایی و دبیرستانم را با نمرات عالی به پایان رساندم.

در سال ۱۳۳۹ خورشيدي و در سن هفده سالگي‌ام، با مدرك ديپلم از «دبيرستان داوري تهران» تحصيلات دوره متوسطه را به پايان رساندم و با شركت در كنكور سراسری در «دانش‌سراي عالي دانشگاه تهران» موفق به كسب رتبه اول در رشته «زبان و ادبيات انگليسي» و رتبه دوم در رشته «حقوق قضایي» در سطح كشور شدم.

 

002

 

–  دوم دبیرستان بودم که با یکی از بستگانم نامزد شدم. همسرم دبیر بود و من هم برای ادامه تحصیل در دانشگاه، رشته حقوق و زبان انگلیسی را انتخاب کردم.

یک سال بعد از ازدواج، پسرم در سال ۴۱ و آن یکی پسرم ۶ سال بعد متولد شدند، نگهداری از دو فرزند و همزمان در دو رشته درس خواندن برایم کمی سخت بود، به همین دلیل حقوق را رها کردم و تصمیم گرفتم در رشته زبان انگلیسی معلم شوم. انتخاب معلمی برای من انتخاب خوبی بود، این شغل شرایط خوبی داشت و با توجه به تعطیلات تابستان و ساعت‌های کاری مشخص شده می‌توانستم به بچه‌هایم نیز رسیدگی کنم. ۴ سال در مقطع دبیرستان زبان درس دادم و بعد از آن تصمیم دیگری گرفتم.”

 

 

007

 

– من یک برادر نابینا داشتم و همیشه به این فکر می‌کردم که چطور می‌توانم به کسانی که شبیه برادرم هستند، زبان را آموزش بدهم. فکرها و دل‌نگرانی‌های من در خصوص این افراد هم‌زمان شد با اتفاقی که در یک مسابقه رخ داد.

بعد از مدتی تصمیم گرفتم درسم را ادامه بدهم، در رشته روانشناسی کودکان استثنایی، فوق لیسانس گرفتم و شروع کردم به تدریس زبان به افرادی که مانند برادرم مشکل بینایی داشتند.

مدتی گذشت تا اینکه آموزش و پرورش مسابقه‌ای بین معلم‌ها ترتیب داد. در این مسابقه، ۴ نفر از دبیران انتخاب شدند و جایزه‌شان این بود که برای آموزش خط بریل به آمریکا بروند.

پس از مدت چهار سال تدريس در دبيرستان هاي دخترانه تهران، به عنوان “دبير نمونه“ وزارت آموزش و پرورش كشور معرفي شدم. پس از گذراندن يك آزمون علمي تخصصي سراسري بين دبيران رشته زبان ادبيات انگليسي ايران، در قالب يك گروه سه نفره برای فراگيري “دوره تخصصي آموزش و پرورش نابينايان“ و نيز گذراندن “خط مخصوص بريل“ به كشور ايالات متحده آمريكا و چند كشور اروپایي اعزام شدم.

بعد از بازگشت، به عنوان رئیس آموزشگاه نابینایان کل کشور انتخاب شدم اما مدتی بعد شرایطی بوجود آمد که دختران نابینا نمی‌توانستند در کلاس‌های درس شرکت کنند برای همین من ریاست آموزشگاه را رها کردم و تنها به عنوان یک معلم شروع به کار کردم.

سال آخری که در آن آموزشگاه بودم، از ۱۲ نفری که در مجموعه ما درس می‌خواندند ۱۱ نفر در کنکور سراسری قبول شدند و همین مسئله باعث شد مورد توجه وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته و  به سازمان آموزش كودكان استثنایي (نابينا) منتقل و به سمت ریيس موسسه آموزشي نابينايان كشور برگزیده شوم.

 

005

 

– بعد از ۲۴ سال تدریس، تصمیم گرفتم استعفا بدهم، آن زمان با بازنشستگی من به شدت مخالفت شد، اما بهرحال تصمیمم را گرفته بودم و می‌خواستم راه دیگری را در زندگی ام بروم، بعد از استعفاء از کار، با خودم فکر کردم چه کار کنم تا افسرده نشوم.

در سال ۱۳۴۷ خورشيدي، همسرم آقاي اسفنديار فلاحي كه وي نيز از دبيران نمونه كشور بود موفق به دريافت پروانه تاسيس گروه فرهنگي شيخ الرئيس ابوعلي سينا از وزارت آموزش و پرورش شد و در آن زمان پدرم از وزارت دادگستري بازنشسته و هر سه نفر متفقاً به راه‌اندازي و اداره موسسه آموزشي فوق پرداختيم. پس از چند سال تلاش و كوشش مستمر، براساس قوانين مصوبه وزارت آموزش و پرورش متأسفانه موسسات آموزشي ملي جمع‌آوري و منحل شد و با اعلام انحلال اين موسسه سرمايه بسياري را از دست دادم، لكن نااميد نشدم. با خلاقيت ذاتي و تلاش و كوششي كه خداوند به من عطا نموده بود، تصميم گرفتم جهت دوران بازنشستگي، نسبت به ايجاد يك واحد خصوصي توليدي و اقتصادي نمايم.

من و همسرم درآمد زیادی نداشتیم اما باید کاری می کردیم، یک روز به همسرم گفتم الان دیگر پسرهایمان دانشجوی پزشکی هستند و نیاز نیست که ما حتما در تهران بمانیم. بیا خانه را بفروشیم و با پولی که بدست می‌آوریم کاری راه بیندازیم.

 

003

 

– از آنجا كه علاقه به كشت و كار و توليد مواد غذايي جزیي از ميرات ما طالقاني‌هاست، به اتفاق همسرم يك واحد ساختمان ويلايي در غرب تهران كه حاصل يك عمر خدمت آموزشي من و وي بود فروخته و به يك واحد آپارتمان متوسط تبديل شد. مابه‌التفاوت ارزش ريالي اين ساختمان به خريد يك باب باغچه يك هكتاري در حومه كرج اختصاص يافت كه امروزه، پس از گذشت 31 سال به “موسسه كشاورزي و دامپروري فلاحي“ شهرت دارد. اين موسسه در منطقه “احمدآباد مصدق“ از توابع شهرستاني ساوجبلاغ استان تهران، تعداد ۲۵۰ راس گاو اصيل هلشتاين، 150 هكتار مزرعه توليد گندم، ذرت و علوفه دامي و چندين هكتار باغ توليد سيب و گلابي ممتاز را دربرمي‌گيرد.

 

004

 

با اقدام به تأسيس موسسه كشاورزي و دامپروري فلاحي، ثمره زندگي مشترك من و همسرم يعني، فريد فلاحي (داراي مدرك فوق ليسانس زبان و ادبيات انگليسي) و نيز “اميد فلاحي“ (داراي مدرك دكتراي پزشكي) به جمع هيات مديره اين موسسه توليدي پيوستند. با توجه به تحصيلات دانشگاهي هر چهار نفر اعضای مديريت موسسه، اصول و روش توليدات محصولات كشاورزي و دامي، چه در بخش مزرعه، چه در باغات و دامداري صنعتي خود به خود جنبه علمي و پژوهشي يافت. برای مثال در بخش مزرعه، سيستم كاشت، داشت و برداشت گندم، ذرت و علوفه دامي تماماً مكانيزه و در بخش باغداري روش توليد ميوه‌جات با آخرين تحقيقات علمي و دانشگاهي رايج در موسسات تحقيقات باغداري در كشورهاي آمريكا و كانادا و نهايتاً در بخش دامداري صنعتي، نحوه تغذيه، توليد و نگهداي دام با استفاده و بهره‌وري از جديدترين متد رايج در آمريكا و اروپا از طريق اطلاعات پژوهشي و علمي اينترنتي (Internet Information)صورت مي‌گيرد.

 

006

 

ما از همان ابتدا بنا به علوم روز تكثير گاو اصيل شيري نژاد هلشتاين در بخش دامداري موسسه با سيستم تلقيح مصنوعي (Artificial Intimidation) شروع و در سايه الطاف پروردگار و تلاش مستمر خانواده، روش توليد و تكثير نسل گاو اصيل شيري در حال حاضر مطابق آخرين متد روز آمريكا و اروپا يعني انتقال جنين آزمايشگاهي (Clinical Embryo Transfer) مي‌باشد، نتيجه روش انتقال جنين بدان معناست كه به جاي توليد يك گوساله از هر گاو شيري ممتاز در يك دوره توليد يك ساله مي‌توان ده‌ها و صدها راس دام اصيل با درجه عالي توليد نمود كه البته انجام اين امر مستلزم همكاري يک تيم دامپزشكي و جراحي ممتاز از زبده ترين جراحان دامپزشك در رشته تخصصي «مامایي دام» مي‌باشد. نتيجه سال‌ها تحقيق، توليد و پرورش و اصلاح نژاد دام، امروزه در دست داشتن يك گله گاو اصيل شيري هلشتاين ممتاز با بالاترين ميزان توليد شير و گوشت و خلوص خوني و ژنتيكي ۱۰۰% مي‌باشد و اصلاح مداوم فنوتيپ و ژنوتيپ دام، باعث شد كه در تمامي جشنواره‌هاي انتخاب بهترين دام‌هاي اصيل هلشتاين ايران (Iranian Dairy Cattle Show) در هر سه دوره متوالي جشنواره كه با حضور داوران و كارشناسان حرفه‌اي دام از كشورهاي آمريكا، كانادا و آلمان صورت مي‌گرفت موفق به احراز مقام اول، لوح تقدير و مدال‌هاي طلاي بهترين پرورش‌دهندگان گاو اصيل شيري شوم.

 

001

 

به دلیل این موفقیت، سه مورد سفر تشويقي و تحقيقاتي به كشورهاي كانادا و آلمان داشتم و در سال ۱۳۸۳ خورشيدي، در جشنواره شيخ بهایي دانشگاه صنعتي اصفهان(جشنواره كارآفرينان كشور) از سوي هيات داوران به عنوان رتبه اول و كارآفرين نمونه انتخاب شدم. لازم به ذكر است كه موسسه كشاورزي و دامپروري فلاحي بخصوص بخش دامداري صنعتي، مكان مناسب و مساعدي جهت تحقيقات دانشگاهي و علمي دانشجويان رشته‌هاي دامپروري و دامپزشكي، خصوصا دختران دانشجو شده كه با توافق فيمابين مديريت اين موسسه و تعداد زيادي از دانشگاه‌هاي كشور، دانشجويان مربوطه واحدهاي تحقيقي و كارآموزي فني خود را زير نظر و تحت نظارت هيات مديره مي‌گذرانند و در پايان هر دوره سه ماهه آموزش فني و عملي گواهي نامه مربوطه صادر و به دانشگاه مبدا ارسال مي‌شود.

 

003

 

– آن سال‌هایی که برای آموزش خط بریل به آمریکا رفته بودم گاوهای کانادایی را دیدم که اصلاح نژاد شده بودند و شیر خوبی می‌دادند. همان موقع به دلیل علاقه‌ای که به این شغل داشتم کمی تحقیق کردم. برای راه‌اندازی کاری که در نظر داشتم همان تحقیق‌ها به کمکم آمدند و توانستم ۷ راس گاو کانادایی ماده اصلاح نژاد شده خریداری کنم و با آنها استارت کارم را بزنم. این گاوها در عرض یک سال دو برابر شدند، سال بعد، از ۱۴راس به ۲۸ راس رسیدند و الان ۳۰۰ راس گاو دارم که تمامشان جزو بی‌نقص ترین گاو‌هایی هستند که در کشور دیده‌ام.

به دلیل محدودیت فضا نمی‌توانم گاوهای زیادی را نگه دارم، همیشه بهترین گاوها را برای تولید نسل نگه می‌دارم. ۳۰۰ گاوی که دارم را از بین هزاران گاوی که در این سال‌ها بدنیا آمده‌اند انتخاب کرده‌ام و به قول معروف دیگر روی دستشان گاوی در ایران نیست، اینها بهترین گاوهای کلکسیون من هستند.

 

005

 

– آن زمان وقتی گاوها را وارد می‌کردیم قیمت مناسب بود اما الان وضعیت فرق کرده است. آن سالها من تمام پولم را برای خرید زمین داده بودم و برای راه اندازی کار و خرید گاو احتیاج به وام داشتم، قبل از هر کاری باید مجوز دامپروری می‌گرفتم که در دوره ما کار سختی بود خصوص برای زنی که ۴۰سال داشت و در نظر دیگران برای راه‌اندازی گاوداری کمی جوان به نظر می‌رسید. زن‌های زیادی آن موقع در شهرهای شمالی، کار پرورش گاو انجام می‌دادند اما پذیرش اینکه یک نفر در حوزه صنعتی و گاو اصلاح نژاد شده بخواهد کار کند کمی دور از ذهن بود.

بعد از اینکه فهمیدم پذیرش این قضیه چقدر سخت است، به آنها گفتم شما به من مجوز دامپروری بدهید و اگر بعد از مدتی نتوانستم این کار را انجام بدهم، مجوزم را برای همیشه باطل کنید. خدا را شکر اوضاع خوب پیش رفت و من ۶ سال بعد توانستم رتبه خوبی به دست بیاورم و همه را شگفت زده کنم.

 

 

resized_1691994_758-1

 

–  سال ها قبل ، زمانی که عوامل سریال “همسران” برای فیلمبرداری سکانس‌هایی به گاوداری ما آمدند، یکی از گاوهایم در قسمت‌هایی از این سریال نقش‌آفرینی کرد و همان موقع بود که حسابی سر زبان‌ها افتادیم.

۶سال بعد زمانی که چهارمین جشنواره انتخاب گاو اصیل هلشتاین ایران برگزار شد ،از بین ۷۸۰ مردی که از سراسر کشور گاوهایشان را در این مسابقه شرکت داده بودند، مدال طلا به گاو من تعلق گرفت، همان گاوی که در سریال همسران بازی کرده بود. آن روز، برای من خیلی شیرین بود. زمانی که برای گرفتن مدال روی سن رفتم درباره روزی صحبت کردم که به سختی به من مجوز دادند و گفتم بهتر است درکار، برابری جنسیتی داشته باشیم و قبول کنیم در بعضی از کارها، زنان بیشتر از مردان توانایی دارند و برعکس در بعضی کارها، مردان موفق تر هستند.

هدیه‌ای که آن سال به من داده شد، یک وام کم بهره بود، که توانستم با آن یک زمین ۹۰ هکتاری برای کاشت علوفه در آبیک خریداری کنم. بعد از آن، ۴ سال به عنوان دامدار نمونه انتخاب شدم. زمانی که زمینم به بازدهی رسید اوضاع بهتر شد اما متاسفانه با فروکش کردن آب چاه‌ها، دیگر مجالی برای کاشت علوفه نداریم و با خشکسالی پیش آمده دو سه سالی است که روی دور ضرر افتاده ایم.

 

20140521_133135

 

البته ضرر مالی برای ما پایان کار نبود. وقتی مجبور به خرید علوفه شدیم تصمیم گرفتم هزینه‌هایش را از راهی جبران کنم. مطالعاتی در زمینه انتقال جنین در گاوها داشتم و چون به زبان انگلیسی مسلط بودم شروع کردم به تحقیق در این زمینه تا بتوانم کاری که در موسسه‌هایی مانند رویان برای انتقال جنین انجام می‌دهند را در مزرعه خودم برای گاوهای اصیل انجام بدهم، به این شکل که جنین گاو برتر را به یک گاو معمولی انتقال بدهیم تا گاوی که در نهایت بدنیا می‌َآید گاوی با نژاد برتر باشد. این گاو می‌توانست شیر و گوشت زیادی به ما بدهد. زمانی که این کار را شروع کردیم می‌دانستیم بالاخره روزی موفق می شویم اما خدا را شکر موفقیت خیلی زود به سمت ما آمد و با تولید این گاوها در حالیکه مدت زیادی از فعالیت ما در این عرصه نگذشته بود توانستیم از واردات پنیر دانمارکی و کره کانادایی بی‌نیاز شویم. البته این را هم بگویم ما مدت‌هاست شیرخشک را به کشورهای دیگر صادر می‌کنیم و این برای کشورمان یک امتیاز است.

 

20140521_150949

 

–  اوایل با حضور دامپزشکان زبده، این کار را شروع کردیم. آن زمان من هر نشریه اروپایی که گیر می‌آوردم را می‌خواندم تا اطلاعاتم در این زمینه بیشتر شود. از طرف دیگر دامپزشکانی که با من کار می‌کردند لطف داشتند و کار را به من آموزش می‌دادند. الان بعد از سال‌ها کار در این حوزه، خودم از همه چیز سر درآورده‌ام و فقط در شرایطی که گاو باید سزارین شود کمی از پسرم کمک می‌گیرم، البته پسرم دامپزشک نیست و پزشک است اما در این زمینه می‌تواند به من کمک کند.”

 

image-9a1dd9d692a81dac7fdb1151af1b88ba76a390420edc5300a4116564008dbe4a-v

 

– نزدیک ۱۵ سال قبل ، در کشور ما بیماری‌ای آمد که به جنون گاوی معروف شد. البته جنون گاوی نبود اما مشکلات زیادی بوجود آورد و گاوهای زیادی را به ورطه مرگ و بیماری کشاند. دامپروران زیادی، گاو‌هایشان را از دست دادند و متاسفانه من هم از دامدارانی بودم که تعداد تلفاتم خیلی زیاد بود.

آن سال من نیمی از گله‌ام را از دست دادم و ماندم با ۵۰ گوساله. روزی که وارد طویله شدم و دیدم تعدادی ازگاوها مرده‌اند و تعداد دیگری در حال جان دادن هستند، بدترین روز زندگی‌ام را گذراندم. با چشمان خودم دیدم که زندگی‌ام در حال از دست رفتن است و هیچ کاری نمی‌توانم انجام بدهم. تا مدتی روحیه‌ام را از دست داده بودم و انگیزه‌ای برای کار نداشتم اما باید حرکتی می کردم. چشم خانواده به من بود، اگر من می‌نشستم آنها هم می‌نشستند، باید کاری می‌کردم. همه خانواده غمگین بودیم و امیدی به پیشرفت کار نداشتیم. یک روز خانواده را دور هم جمع کردم و گفتم ما یک روز از صفر شروع کردیم و موفق شدیم. الان خدا را شکر، صفر نیستیم و می‌توانیم با ۵۰ گوساله، کارمان را شروع کنیم وکمی از داستان زمین خوردن‌ها و موانعی که قبلا داشتیم حرف زدم.

همان موقع بود که خانواده‌ام یاد مشکلات اول کار افتادند. در مقایسه با روزهای اول کار، شرایط بهتری داشتیم و همین مسئله ما را به ادامه کار امیدوار‌ می کرد ، دوباره کار را شروع کردیم و خدا را شکر از آن به بعد مشکل خاصی نداشتیم. بعد از آن بود که دیگر به مشکلات به چشم سد راه نگاه نکردیم، از مشکلات پله ساختیم و رفتیم بالا. توصیه من به همه کسانی که مشغول به کار هستند این است که باور کنند اگر از هر شکست ، درست درس بگیرند، آن شکست می‌تواند مقدمه یک پیروزی را فراهم کند.

 

004

 

– من در سال ۸۳ به عنوان کارآفرین نمونه انتخاب شدم و در مراسمی که در این خصوص برگزار شده بود، زنان کارآفرین موفقی مثل خودم را در آن جشنواره دیدم، تصمیم گرفتیم با هم انجمن زنان کارآفرین را راه‌اندازی کنیم. حالا مدتهاست با هزینه خودمان به شهرهای دیگر می‌رویم و تجربه‌های‌مان را به زنان دیگر، که قصد کارآفرینی و راه اندازی شغل دارند، انتقال می‌دهیم.

مدتی قبل به سازمان ملل دعوت شدم و به همراه خانم ملاوردی – معاون رئیس جمهور- در خصوص کارآفرینی زنان ۲۰ دقیقه سخنرانی کردیم. زمانی که فیلمی از من در حالیکه روی تراکتور سوار بودم و کارهایم را انجام می دادم در سازمان ملل پخش شد همه تعجب کرده بودند. صدای همهمه در سالن بلند بود. بعد از مراسم همه از من می‌پرسیدند مگر شما در کشورتان اجازه انجام این کارها را دارید؟ من هم به آنها گفتیم شما ما را با عربستان مقایسه می‌کنید؟ ما هم‌پای مردان و شانه به شانه با آنها کار می‌کنیم.

 

20140521_202059 811715382_46279

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– مدتی است که با دانشگاه دامپروری تفاهم نامه‌ای را امضا کرده‌ام تا دخترانی که نیاز به کارآموزی دارند به گاوداری من بیایند و دوره کارآموزی‌شان را بگذرانند واین کار را به شکل رایگان انجام می‌دهیم. الان شرایط سختی برای شروع کار گاوداری است اما امیدوارم تا مدتی بعد و در شرایط پسا تحریم بتوانم با مشاوره‌هایی که به دیگران می‌دهم، دانشجویان امروز بتوانند گاوداری خودشان را راه بیندازند.

البته راه‌اندازی گاوداری بسیار هزینه بر است، اما در مقابل سودهی قابل توجهی دارد: راه‌اندازی دامداری صنعتی و به ویژه گاوداری، قبل از هر چیز نیاز به زمین دارد. زمینی که گاوداری در آن تاسیس شود و زمینی که در آن علوفه کاشته شود، زمینی که قرار است به گاوداری اختصاص پیدا کند، می‌تواند در هر ابعادی باشد اما کمتر از ۱۰۰۰متر نمی‌شود.

این زمین می‌تواند استیجاری هم باشد و حتما لازم نیست شخص زمین را بخرد، البته بهتر است اگر هم زمین را اجاره می‌کنید برایش قراردادی چند ساله بنویسید. قسمت مهم دیگر گرفتن مجوز است. وقتی همه شرایط را برای پرورش گاو ایجاد کردید باید به دنبال مجوز بروید و هیچوقت فکر این را نکنید که می‌توانید بدون مجوز کار کنید.

وقتی مجوز را دریافت کردید به فکر خریداری گاو باشید. گاوهای اصیل و وارداتی گران هستند اما کیفیت‌شان حرف ندارد و تا‌ سال‌ها می‌توانند در مزرعه شما، روزهای پر شیری را بگذرانند و به شما گوساله‌های قوی و اصیل بدهند. بعد از راه‌اندازی گاوداری و ساکن شدن گاوها، با چند جای خوب قرارداد ببنیدید و شیر و گاوتان را به آنها بفروشید.

 

730111181_104913

 

–  مدتی است در کهریزک ۲ شهر البرز به عنوان داوطلب کار می‌کنم. حضور در آنجا برایم خیلی خوشایند است و هر بار که به آنجا می‌روم روحیه‌ام تازه می‌شود. در این مرکز که من در هیات موسس آن هم فعالیت می‌کنم، سالمندان، صبح‌های زود وارد مرکز می‌شوند و بعد از گرفتن خدماتی مثل روان درمانی، فیزیوتراپی و… شب‌ها به خانه برمی‌گردند. این کار باعث می‌شود حس طردشدگی از خانه را نداشته باشند. خدا را شکر آدم‌های خیری که اطرا‌فمان هستند با کمک به این مرکز، تا الان آنرا سرپا نگه داشته‌اند و از خدا می‌خواهم این مکان همیشه وجود داشته باشد تا سالمندان ما با حضور در آنجا حس خوبی را تجربه کنند..

 

image-69f538e128af4b370e2f4f682281f8f49386b6308a1c4b1966754c65a37c6a29-v

 

  • من سه ماه یکبار گاو‌هایم را واکسیناسیون می‌کنم تا همیشه سالم بمانند و از نظر جسمی به مشکلی برنخورند.
  • کار باعث سلامتی من شده است، زمانی که خودم را با هم سن و سال‌هایم مقایسه می کنم می‌بینم که با بیشترشان فرق دارم. من برای راه رفتن عصا به دست نمی‌گیرم، از نظر جسمی سالم هستم، آلزایمر ندارم، هیچ چیز را فراموش نمی‌کنم. دستانم کمتر از هم سن و سال‌هایم می‌لرزد. هنوز به راحتی روی تراکتور می‌پرم و در زمین زراعی‌ام می چرخم. می‌توانم به گاوها سرکشی کنم و بیماری‌‌های‌شان را چک کنم …. و همه این‌ها اشتیاق من را به زندگی بیشتر می‌کند.
  • در تمام این‌ سال‌ها همیشه از شیر و گوشت سالم استفاده کردم و همین مسئله در سلامتی من خیلی تاثیرگذار بوده است.
  • توصیه‌ام به همه آدم‌ها این است که در هر شغل و حرفه‌ای که مشغول هستند حتما بالای سر کارشان بایستند تا مشکلی پیش نیاید، هر چقدر هم کارگری که استخدام می کنید دلسوز باشد اما خود آدم بیشتر حواسش به کسب و کارش است.
  • من قید شهرنشینی را زدم و برای زندگی و کار به کرج رفتم. این چشم پوشی من از پایتخت باعث شد موفقیتم روز به روز بیشتر شود. آدم گاهی اوقات باید چیزهایی را از دست بدهد تا بتواند چیزهای بزرگتری بدست بیاورد.
  • هر روز ساعت پنج و نیم صبح سر کارم حاضر می‌شوم و ساعت ۱۲ شب با آخرین شیردوشی از گاو‌ها، کارم را به پایان می‌رسانم. گاهی اوقات هم مجبورم شب را کنار گاوها بیدار باشم، مثلا وقتی گاوها موقع زایمان‌شان است باید شب تا صبح بیدار بمانم و به آنها رسیدگی کنم.
  • هیچوقت برای کارآفرینی دیر نیست. من در حالیکه وارد دهه ۵۰ زندگی می‌شدم کارآفرینی را شروع کردم. هر کس با هر سن و سالی که دارد می‌تواند در حوزه کارآفرینی مشغول شود.
  • اینکه کارمند یا کارگر یک نفر باشید بد نیست، اما توصیه من این است که با هر مقدار سرمایه کم و اندکی که دارید وارد حوزه کار شوید و برای خودتان کار کنید. ممکن است در مدتی کوتاه به موفقیتی برسید که حتی فکرش را هم نمی کردید.

 

image-a1fcbac7e7b12f75aab23a981d06e0d968d860d52a7bad1fb5e04e3797f41582-v

منابع:

سایت انجمن زنان کارآفرین  www.ea.wenet.ir

(مجله سرنخ ( همشهری