بانو لیلا رجبی – قوی ترین زن ایران و قهرمان پرتاب وزنه

بانو لیلا رجبی – قوی ترین زن ایران و قهرمان پرتاب وزنه

 

لیلا رجبی (زادهٔ ۱۸ آوریل ۱۹۸۳ در ویتبسک، بلاروس) با نام تولد تاتسیانا ایلیوشچانکا (Tatsiana Ilyushchanka) ورزشکار پرتاب وزنهٔ بلاروسی‌الاصل با تابعیت ایران است.

 

لیلا رجبی 021

 

تاتسیانا ایلیوشچانکا، فرزند الکساندر و زادهٔ شهر ویتبسک کشور بلاروس است. او برای کشور زادگاهش مقام‌های نایب‌قهرمانی سال ۲۰۰۵ پرتاب وزنه باشگاه‌های اروپا در پرتغال و نفر چهارم جوانان جهان در جامائیکا را به‌دست آورد.

 

لیلا رجبی 013

 

تاتسیانا در زمان برپایی یکی از اردوهای تیم ملی ایران در بلاروس با پیمان رجبی، دوندهٔ دو سرعت ایرانی آشنا شد و در سال ۱۳۸۶ با او ازدواج کرد و پس از دریافت تابعیت ایرانی و گرایش به دین اسلام، با نام لیلا رجبی در بوشهر زندگی می‌کند.

 

لیلا رجبی 006

 

در این باره به خبرآنلاین گفت: “کسی که تابعیتش را عوض می کند برای پول و امکانات است، ولی من اینجا زندگی می‌کنم و برای دلم آمدم. واقعاً ایران را دوست دارم. وقتی به بلاروس می‌روم دلم برای ایران تنگ می‌شود ولی وقتی برمی‌گردم اینجا دلم برای بلاروس تنگ نمی‌شود.”

 

لیلا رجبی 012

 

وی عضو تیم دو و میدانی مخابرات بوشهر شد و در تیم ملی ایران حضور پیدا کرد و از زمان حضورش در ایران و با تابعیت ایرانی، رکورد پرتاب وزنهٔ ایران را از ۱۴٫۰۵ متر، که پیش از آن متعلق به پریسا بهزادی بود، به ۱۸٫۱۸ متر (هوای آزاد) و ۱۷٫۲۱ متر (داخل سالن) بهبود داده‌است.

رجبی در مسابقات قهرمانی دو و میدانی آسیا ۲۰۰۹ گوانگ‌ژو مدال برنز و در بازی‌های آسیایی داخل سالن ۲۰۰۹ هانوی و قهرمانی دو و میدانی داخل سالن آسیا ۲۰۱۰ تهران مدال طلا را برای تیم ایران به‌دست آورده‌است.

لیلی رجبی نمایندهٔ ایران در رشتهٔ پرتاب وزنه در بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن بود.

 

لیلا رجبی 019 لیلا رجبی 020

 

 

 

 

 

 

 

لیلا رجبی در ماده پرتاب وزنه، در جام کازانف قراقستان موفق شد ضمن ایستادن روی سکوی قهرمانی، اولین سهمیه ورزش زنان ایران برای المپیک ۲۰۱۶ را کسب کند. او با وجودیکه تازه دوران مصدمیت را پشت سر گذاشته بود، پرتاب ۱۸:۰۴متری را ثبت کرد. از جمله بهترین رکوردها در دوران قهرمانی‌اش.

وزنه‌های سنگینی که برای تمرینات لیفت یا اسکات پا جابه‌جا می‌کند، تقریباً معادل وزنه‌هایی است که بدنسازان مرد حرفه‌ای انتخاب می‌کنند. عکس‌هایی هم از او وجود دارد که مریم طوسی و الناز کمپانی اعضای تیم ملی دوومیدانی را همچون پر کاه، روی دستهایش بلند کرده است.

 

لیلا رجبی 007 لیلا رجبی 009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تا قبل از گرفتن تابعیت ایران توسط لیلا، دوومیدانی زنان ایران فقط دو مدال آسیایی در فضای باز داشت: سال ۱۹۷۳ مریم صدارتی در پرش ارتفاع و سال ۲۰۰۷ لیلا ابراهیمی در ماده سه هزار متر با مانع سوم شده بودند.

 

لیلا رجبی 017

 

رجبی که به خاطر شرایط بهتر در انجام تمرینات ساکن تهران شده، سال ۲۰۰۹ در قهرمانی آسیا به میزبانی گوانگجو به مدال برنز دست یافت و در بازی‌های آسیایی داخل سالن به میزبانی ویتنام به نشان طلا رسید.

رجبی با ۱۸۷ سانتیمتر قد و ۱۱۰ کیلوگرم وزن، رکورد ملی داخل سالن و فضای باز ایران را بارها فروریخته، به نحوی که سخت بتوان آمار تعداد رکوردهایش را شمارش کرد

 

لیلا رجبی 014

 

در پرتاب‌های دوومیدانی رکوردها با سانتیمتر جابه جا می‌شوند اما او رکورد ملی که در اختیار پریسا بهزادی بود را سه متر جابه جا کرد. بهزادی حالا به عنوان معاون امور بانوان فدراسیون دوومیدانی، حضورش کمک حال لیلاست.

رکورد شخصی ۱۸:۱۳ متر که هنگام عضویت در تیم ملی بلاروس ثبت کرده بود را سال ۲۰۱۳ به نام ایران فروریخت و ضمن کسب نشان نقره آسیا در هندوستان، توانست رکورد خود را ۵ سانتیمتر ترقی دهد.

او با ۱۸۷ سانتیمتر قد و ۱۱۰ کیلوگرم وزن، رکورد ملی داخل سالن و فضای باز ایران را بارها فروریخته، به نحوی که سخت بتوان آمار تعداد رکوردهایش را شمارش کرد.

طی این سال‌ها همواره از بدقولی مسئولین، پرداخت نشدن حقوق‌ها و فراموشی وعده‌ها گله‌مند بوده. آبان ۹۴ درباره علت تاخیر در آغاز تمرینات المپیکی گفت: “منتظر جواب فدراسیون دوومیدانی هستم تا پاسخ برنامه‌هایم را بدهد. در مسابقه باید با رقیبان مبارزه کنم اما در کشور خودم نیز باید با فدراسیون مبارزه کنم که امکانات بدهند.”

 

لیلا رجبی 018

 

او بدون مربی اختصاصی و صرفاً زیر نظر همسرش که دونده بوده و تخصصی در پرتاب‌ها ندارد، تمریناتش را دنبال می‌کند.

مدال نقره بازیهای آسیایی ۲۰۱۴، یک طلا از بازیهای آسیایی داخل سالن، یک طلا و یک نقره از قهرمانی داخل سالن آسیا، یک نقره و دو برنز از فضای باز آسیا، جمعاً ۷ نشان آسیایی پرتابگر ۳۲ ساله بوشهری است که جایگاه او را با اختلافی چشمگیر، به عنوان بهترین ورزشکار زن تاریخ دوومیدانی ایران تثبیت می‌کند.

از بازیهای آسیایی ۲۰۱۴ به بعد موفق به کسب مدال آسیایی نشده و مدتها با مشکل تمرین و ناآمادگی مواجه بوده. اما از ویدیوهایی که در صفحه اینستاگرام خود و همسرش منتشر می‌شود، پیداست تمریناتی سنگین را برای درخشش در المپیک پشت سر می‌گذارد.

 

لیلا رجبی 011 لیلا رجبی 010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لیلا رجبی در المپیک لندن از مصدومیت رنج می‌برد و به دور از آمادگی آرمانی در رده بیست و یکم قرار گرفت. حالا در دومین المپیکش با تجربه بیشتری در دایره پرتاب می‌ایستد. اتحادیه جهانی دوومیدانی اسامی ۲۴ پرتابگر زن که سهمیه المپیک گرفته‌اند را منتشر کرده است. قاره آسیا به جز رجبی، یک نماینده از هندوستان دارد و سه پرتابگر از چین که از بین آن‌ها لی جائو در المپیک لندن توانست به مدال برنز برسد.

سرزمین مادری لیلا سه نماینده در برزیل خواهد داشت. روسیه و آمریکا نیز هر کدام سه نماینده دارند که تعدد حضور کشورهای نیرومند در مواد پرتابی دوومیدانی، گویای کیفیت بالای این مسابقات است. والری آدامز قهرمان المپیک لندن از نیوزلند نیز برای دفاع از مدالش به ریودوژانیرو می‌رود.

 

لیلا رجبی 004 لیلا رجبی 003

 

 

لیلا رجبی 002

 

هر سه مدال آور در المپیک قبلی بالاتر از ۲۰ متر پرتاب کردند که لیلا فاصله چشمگیری با آنها دارد و توقع تصاحب مدال از او منطقی نیست اما می‌تواند در صورت ترقی رکورد شخصی، به جمع ۱۲ نفر برتر برسد.

در المپیک لندن، پرتابگر زن شیلیایی با ۱۸:۴۵ متر به فینال رسید که فقط ۲۸ سانتیمتر بیشتر از حدنصاب شخصی لیلاست.

حساسیت فزاینده در مرحله مقدماتی، التهاب رقابتها را دو چندان می‌کند. هر پرتابگر فقط سه فرصت خواهد داشت تا به جمع فینالیست‌ها برسد. بارها پیش آمده که ستاره‌های این ماده با سه خطای متوالی در همان مرحله مقدماتی حذف شده‌اند.

 

لیلا رجبی 008

 

بهترین حدنصاب پرتابگران در مرحله مقدماتی، اغلب همان پرتاب اول است. زیرا وقتی پرتاب اول خطا می‌شود یا مسافت کمی را طی می‌کند، دور از انتظار نیست که تمرکز ورزشکاران و هماهنگی عصب و عضله‌شان دچار اختلال شود.

 

لیلا رجبی 005

 

لیلا اما سابقه‌ای طولانی در معتبرترین رقابتهای دوومیدانی دارد. او در لندن هر سه پرتابش را با موفقیت به ثبت رساند.

 

لیلا رجبی 016