بانو فرزانه نبی‌زاده – مدیرعامل شرکت طبیعت گردی و جهانگردی آفتاب کلوت

بانو فرزانه نبی‌زاده – مدیرعامل شرکت طبیعت گردی و جهانگردی آفتاب کلوت

ما می خواستیم کاری کنیم که همگان ایران را بهتر بشناسند و در ایران بهتر سفر کنند

– من فرزانه نبی زاده هستم؛ در سرزمین سر سبز و پر مهر شمال ایران به دنیا آمدم . در رشته جامعه شناسی پژوهشگری  از دانشگاه تهران  لیسانس گرفتم و در رشته جمیعت شناسی  یا دمو گرافی در دانشگاه  آزاد در سطح فوق لیسانس تحصیل  کرده ام .

– در مهندسین مشاور معماری و شهرسازی و مشاورین آب و کشاورزی و نیز در مراکز مطالعاتی نظیر مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی  و معماری ایران به عنوان مدیر پروژه کار کرده ام و در زمینه شناخت پدیده اجتماعی ، جمعیت شناسی ، مردم شناسی و ویژ گی های فرهنگی ، پیشینه تاریخی کشاورزی در طرح‌های توسعه‌ی کالبدی ملی ،مجموعه های شهری ، طرح های جامع و تفصیلی و توسعه روستایی و شهری فعالیت های پژوهشی داشته ام .

 

site

 

در هنگام تاسیس شرکت طبیعت گردی و جهانگردی آفتاب کلوت، نیز دوره های مختلفی از جمله دوره مدیریت فنی جهانگردی و نیز هر سه دوره سازمان هواپیمایی کشوری را با موفقیت به پایان رساندم. همین پیشینه کاری و فعالیت های پژوهشی که ملازم با مطالعات میدانی و سفر های متعدد به بسیاری از نقاط ایران بود، موجب شد تا زیبایی های بسیاری را در دوردست ترین نقاط ایران کشف کنم و از نزدیک با زیبایی های نهان این سرزمین پهناور آشنا شوم.

مادرم بسیار اهل سفر بود و ما را همراه خود می برد. او زیبایی ها را به ما نشان می داد و لذت سفر را به ما می آموخت. خاطره‌های بسیاری از سفرهای کودکی‌ام دارم.

از سوی دیگر به دلیل علاقه زیادی که به سفر ، پژوهش ، طبیعت  وفرهنگ و فعالیت هایی مانند کوه پیمایی ، روستاگردی و طبیعت‌گردی داشتم، در ذهنم این سوال ایجاد شد که چرا این همه زیبایی و جذابیت در جای جای ایران از نظر ها پنهان مانده است ؟ چگونه می توان توجه دیگران را نیز به آن ها جلب کرد ؟

 

005

 

چگونه می توان به دیگران یادآوری کرد که همه مقصدهای سفر فقط به اصفهان و شیراز و شمال ختم نمی شوند؛ به رغم آن که این مناطق به دلیل برخورداری شان از بسیاری زیبایی ها و ارزش های جهان گردی، همواره جزء مقصد های مهم هستند. احساس کردم که سرزمین ایران از ظرفیت های بالا و نیز متنوعی برای جهانگردی برخوردار است که هنوز در ارتباط با آن حرکتی جدی در زمینه تاسیس نهادهای مربوطه و ایجاد اشتغال انجام نشده و همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده است ؛ دانستم که فرصت های مناسبی برای حرکت در این زمینه وجود دارد و به همین دلیل  و نیز علاقه زیادی که هم به سفر و هم به پژوهش داشتم، تصمیم گرفتم در کنار دیگر دوستان هم فکر و هم دلم قرار بگیرم و چنین موسسه ای را ایجاد کنم .

ابتدا قرار بود که فقط در بخش پژوهشی آن فعال باشم؛ ولی از آنجا که کار ، خصوصا در آغاز ، بسیار سخت بود و بعضی از دوستان که با هم شروع کرده بودیم،از یک طرف امیدی به پیشرفت آن نداشند و از طرف دیگر حاضر به تحمل ضرر و زیان سال‌های اولیه نبودند ، عملا مجبور شدم که وظایف مهم تری مانند مدیریت عاملی را بر عهده بگیرم .

 

002

 

– همان‌گونه که اشاره کردم، پیش از آن که چنین موسسه ای شکل بگیرد، سفر به طبیعت را دوست داشتم ؛ دور شدن از هیاهوی جامعه شهری و غرقه شدن در زیبایی ها و آرامش طبیعت ، گوش جان سپردن به آواها و چشم جان گشودن بر زیبایی های آن ،در من انرژی فراوان و حظ وافری ایجاد می کرد و می کند .در طبیعت مشکلات انسان در برابر عظمت آن کوچک بنظر می رسد و انسان احساس می کند می تواند بر همه مشکلات ، اگرچه سخت و طاقت فرسا باشند ، پیروز شود .

ضمن آن که سفر به طبیعت و جوامع روستایی و شهری اطراف آن و آشنایی با فرهنگ های گوناگون از غذا تا لباس و از موسیقی تا رقص و از زبان تا آداب و رسوم متفاوت مرا جذب می کرد . در این سفرها تجربه هایی می کردم که دوست داشتم دیگران هم با آن روبرو شوند و تجربه کنند .مسلماً آنچه  تا اینجا گفتم انگیزه ای اگرچه شخصی، اما بسیار قوی در من بود .اما در سطحی وسیع تر باید بگویم طبیعت گردی حرکتی نو و جوان در جهان است ؛ ما نیز در واقع می خواستیم طرحی نو در اندازیم ؛ نمی خواستیم راه‌های رفته را دوباره برویم ؛ بلکه می خواستیم کاری متفاوت بکنیم . در واقع با تأسیس این موسسه می خواستیم به صدای بلند به همگان ، چه به هم میهنان و چه انسان های علاقه مند در سرتا سرجهان بگوییم ایران دیدنی های بسیار زیبا و متفاوت و گاه منحصر به فردی دارد؛ ما می خواستیم کاری کنیم که همگان ایران را بهتر بشناسند و در ایران بهتر سفر کنند .

ما می خواستیم این نوع سفر را که در گذشته فقط در قالب گروه های محدود و کوچک کوه نوردی و باشگاه ها و کلوپ های ورزشی انجام می شد، به میان همه ببریم تا همگان بهتر سفر کنند و بدانند که این نوع سفر ها ، که ممکن است کمی با دشواری همراه باشد، فقط خاص آدم های حرفه ای نیست ؛ اگرچه می توان از طریق این سفرها ، در صورت دوست داشتن ،حرفه ای هم شد ، اما لزومی ندارد که از ابتدا حرفه ای باشیم .

خوب سفر کردن یعنی آماده بودن برای کشف های تازه ،یعنی به اندازه کافی جسور بودن برای  تجربه های ماجراجویانه ، یعنی دیدن و خوب شنیدن که خود هنری است برای آموختن .

 

header11

 

ما می خواهیم به آدم ها، خصوصاً جوان تر ها بگوییم که می توان طور دیگری نگاه کرد و طور دیگری سرمست شد . می خواهیم به آن ها بگوییم که ارزش های طبیعی و فرهنگی سرزمین شان چیست ؟ این همه گوناگونی از کوه های بلند و سترگ ، جنگل ها ، تالاب ها و دریاچه ها تا غار ها ، حیات وحش ، پارک های ملی وبیابان ها و این چنین همزیستی شگفت انگیز رنگ ها ، لباس ها و گویش ها، موسيقي و آداب و رسوم متفاوت در كشورشان چه ثروت عظيمي است. مي خواهيم به آن ها بگوييم يوزپلنگ ایرانی يعني چه ؟ و سوسن چلچراغ يا چشمه قيرفشان چرا اثر ملي هستند.

در سطح كلان نیزبايد گفت ما دوست داریم عضوی کوچک باشیم از گروه بزرگ بر پاکنندگان این صنعت؛ چرخ دنده اي كوچك باشيم از ماشين عظيمي كه جامعه را به سوي توسعه پايدار رهنمون مي شود. ما مي خواهيم در عرصه هاي بين المللي، ايران را با همه زيبايي هایش به جهانیان بشناسانيم.

ما مي خواهيم يك طبيعت گرد از آن سوي جهان با اشتياق به ايران بيايد، دستاوردها و تجربه هاي خود را تا دورترين نقطه ها بپراكند و اشتغال، رونق و در يك كلام توسعه را به ارمغان آورد. برگزاري اين سفرها شايد گام هايي باشد كه ما را آرام آرام به سوي اين اهداف، راهبري مي كند.

ما به عنوان پیشرو و آغاز کننده تأسیس شرکتی تخصصی در زمینه طبیعت گردی ، از ابتدا در حوزه ای وارد شدیم که پیش از آن ،به صورت رسمی ،در این عرصه کاری نشده بود؛ امروز می توانیم با افتخار بگوییم که حرکت ما توانست در این شاخه از جهان گردی با جلب توجه بسیاری از افراد علاقه مند،موجی فراگیر در جامعه، هم دربخش دولتی و هم در بخش خصوصی راه بیندازد .

 

008

 

– با توجه به اهمیت و توسعه روز افزون صنعت جهان گردی در دنیا ، و پس از تأسیس موسسات آموزشی بین المللی و طراحی علوم مرتبط با این صنعت ، امروزه برای آموزش مهارت های مختلف  کار آفرینی در این رشته ، به افراد جسور و نو آور ، ضرورت زیادی احساس می شود . باید از ظرفیت های دانشگاهی ،آموزش های کوتاه مدت و ضمن خدمت استفاده کرد . تاریخچه آموزش کار آفرینی نشان می دهد کشور های توسعه یافته ای  مانند آلمان ، انگلستان و ژاپن از سال 1933 به بعد به ترتیب به این امر مهم پرداخته اند . ذکر این نکته ضروری است به دلیل وسعت و تنوع ظرفیت های گردشگری ،در شاخه های مختلف، در ایران از توریسم فرهنگی ، مذهبی و تاریخی تا انواع فعالیت های طبیعت گردی و ماجراجویانه از کوه نوردی تا قایق رانی ، از روستاگردی تا تور اقوام و عشایر و از بیابان گردی تا غار نوردی،هنوز جای کار فراوان در ایران هست؛ به بیان دیگر در حال حاضر هیچ تناسبی بین این همه ظرفیت های متفاوت جاذبه ها و فعالیت های جهانگردی در کشور ما و تعداد کارآفرینان موجود در این عرصه وجود ندارد .

در واقع می توان گفت جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری و انواع فعالیت های مرتبط با آن بی شمارند و کارآفرینان جدی در این عرصه، انگشت شمار.  بنابرین ضرورت راهکار های مناسب و اقدامات عملی در سطح کلان درجامعه در این زمینه به شدت احساس می شود ؛ ضمن آن که کمبود های بسیاری ، خصوصاًاز حیث تجربی ، در اجزای سیستم گردشگری، به ویژه طبیعت‌گردی ، مانند راهنمایان کاردان و خبره، ارائه کنندگان خدمات در زمینه اقامت گاه های محلی ، حمل و نقل ، پذیرایی ، امداد و غیره وجود دارد که به نظر می رسد تنها چاره آن آموزش های سازمان یافته و مداوم،هم به صورت آکادمیک و هم در حین کار ، است.

 

007

 

– به نظر من سرمایه های عظیم جاذبه های گردشگری  ایران ،در کنار جاذبه های شناخته شده و معروف فرهنگی و تاریخی ،در طبیعت و تنوع اقلیمی و فرهنگی آن نهفته  است .

ایران یکی از 5 کشور برخوردار از تنوع اقلیمی در جهان و یکی از ذخیره گاه های مهم تنوع زیستی کره زمین به شمار می آید. ظرفیت هایی سرشار و بی نظیر ازدو رشته کوه سترگ  البرز و زاگرس ،با بیش از 90 قله بالای 4000 متر به لحاظ زیست محیطی ارزشمند در دل یک منطقه خشک و بیابانی (حتی قللی بالاتر از قله های اروپا و آمریکا )، تا دو پهنه وسیع بیابانی و کویری لوت و کویر مرکزی  با عارضه ی منحصر به فرد کلوت ها ؛ از جنگل های هیرکانی شمال ایران ، با قدمتی بیش از ده هزار سال ، یعنی قدیمی تر از جنگل های اروپا ، تا سواحل خط شمالی 1200 کیلومتری در خلیج فارس جزایر و 50 دریاچه ؛ از مناطق حفاظت شده ، پارک های ملی و تالاب های بین المللی  تا تنوع قومی و فرهنگی و حتی آشپزی بومی ایران وغیره همه و همه بیانگر فرصت هایی هستند که از نظر ها هنوز هم مغفول مانده و آن گونه که باید و شاید به آنها به صورت ظرفیت هایی ارزشمند نگاه نشده است.

بازدهی پرداختن به این گونه فرصت ها و بهره برداری  از آن ها ،می تواند تا چند برابر استفاده از ظرفیت های فرهنگی باشد؛ زیرا از یک سو طبیعت گردی با انواع فعالیت های مرتبط ،طیف وسیعی از مخاطبان علاقه مند به فعالیت مختلف ورزشی را به خود جذب می کند  و از دیگر سو یک طبیعت گرد ممکن است سفر به طبیعت را بارها تکرارکند ؛ و این در حالی است که بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی معمولاً با تکرار همراه نیست.

نکته دیگر آن که برای ایجاد زیر ساخت های مرتبط با طبیعت گردی ، نیاز کمتری بر سرمایه گذاری های سنگین وجود دارد .  زیرا برای مثال طبیعت گردان نیاز چندان به اقامت در هتل های لوکس و پر هزینه ندارند .

 

001

 

– ایران همواره چه از نظر تاریخی و فرهنگی و چه از نظر طبیعی مورد توجه جهان گردان بوده است ؛در حال حاضر نیز به دلیل رویکرد مثبتی که نسبت به ایران وجود دارد، فرصت های خوبی برای حضور جهان گردان در ایران به وجود آمده است .اما از مهم‌ترین چالش ها باید به موارد ذیل اشاره کرد :

– کمبود زیر ساخت ها ی لازم برای حضور جهانگردان در کشور؛ برای مثال در اصفهان، با این همه جاذبه ،تنها دو هتل 5 ستاره وجود دارد و در مجموع ظرفیت موجود هتل ها در حال حاضر پاسخگوی ورود توریست ها به ایران نیست .ای بسا درخواست های سفر به ایران که به دلیل عدم امکان ذخیره اتاق ، از سوی ما و همکارانمان رد می شود .

– کمبود کادر تخصصی راهنمایان مجرب و مسلط به زبان های مختلف ، رانندگان و کارکنان آموزش دیده

– تناسب نداشتن ظرفیت ناوگان حمل و نقل هوایی و ریلی  کشور؛ با میزان تقاضای سفر ،خصوصاً در روز های پر تقاضا

– نبود آموزش کافی و فراگیر ارائه کنندگان خدمات جهان گردی؛ از کارکنان رستوران ها و هتل ها تا راهنمایان و رانندگان

– گران بودن هزینه حضور در نمایشگاه های بین المللی گردشگری و عدم حمایت کافی بخش دولتی از تور اپراتور های متخصص  در این زمینه

–  نبود فرهنگ سازی وسیع در سطح جامعه در زمینه بهبود روش ها و رفتار مناسب و تعامل فرهنگی  مناسب با توریست

– نبود تبلیغات وسیع و همه جانبه با استفاده از روش های مدرن و پیشرفته اینترنتی برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران

–  تبلیغات منفی علیه ایران که هنوز هم وجود دارد

– مشکلات و بحران های منطقه ای که ما در آن واقع هستیم

 

006

 

 

– در بسیاری از فعالیت های اقتصادی ، تأسیس کارگاه ، تهیه ماشین آلات و مواد اولیه،سرمایه گذاری های سنگین لازم است ؛ در حالی که در صنعت جهان گردی ،جاذبه ها ، چه فرهنگی – تاریخی و چه طبیعی ،به عنوان یکی از ارکان مهم این صنعت ، از قبل وجود دارند و تنها باید برای حفظ و معرفی و ایجاد زیر ساخت های لازم برای بازدید از آن ها و از همه مهم تر فرهنگ سازی در سطح جامعه برای حفاظت از آن ها، سرمایه گذاری کرد.

نکته مهم دیگر آن که صنعت جهان گردی، اصطلاحاً صنعت بدون دود است و در صورتی که پایبندی لازم به اصول توریسم مسئولانه و نیزفرهنگ سازی و نظارت کافی در این زمینه، وجود داشته باشد ، نه تنها موجب آسیب به جامعه و محیط زیست نمی شود، بلکه در جهت حفظ جاذبه ها عمل می کند و در نهایت از ابزارهای مهم توسعه پایداراست. یادآور می شود بنابر تاکید سازمان جهانی توریسم (WTO)رشد اکوتوریسم در جهان چنان شتابناک است که می توان این قرن را قرن اکوتوریسم نامید . جهان گردی و از میان رشته های مختلف آن، طبیعت گردی به آرامش و سلامت روانی و جسمانی آحاد جامعه کمک می کند و آن ها را در بسیاری موارد ازدام ابتذال می رهاند ؛ در حالی که بسیاری از دیگر صنایع ، با آلودگی های مختلفی که ایجاد می کنند، در صورت عدم نظارت ،در این زمینه نقشی معکوس دارند .

صنعت جهانگردی و خصوصاً اکوتوریسم در صورتی که برای توسعه آن به درستی برنامه ریزی شود ، موجب اشتغال و درآمد زایی در مناطق مقصد می شود و با سهیم کردن جوامع محلی در انتفاع حاصل از ورود توریست، موجب جلوگیری از تخریب و فرسایش جاذبه ها و حفظ میراث مادی ، معنوی و طبیعی خواهد شد. از سوی دیگر رونق اقتصادی حاصل از توسعه فعالیت های جهان گردی در یک منطقه ، با تثبیت جمعیت و جلوگیری از مهاجرت های بی رویه از روستاها و شهرهای کوچک ودر نتیجه با کاهش جرم و جنایت و مشکلات حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ همراه خواهد بود .

 

004

 

– من بسیار به حرکت و برنامه ریزی از پایین معتقدم و باور دارم که می تواند نقش موثری داشته باشد؛هر فرد یا نهاد و مؤسسه دارای انگیزه ،می تواند در جایگاه موجود خود، در توسعه جهانگردی تأثیر بگذارد؛حتی فراتر از تصورات قبلی.

برای مثال آن دسته از تشکل های غیر دولتی که با محور رشد و توسعه صنایع دستی در مقصد های گردشگری شکل گرفته اند ؛ نظیر آنچه که در قشم اتفاق افتاد و یا در جهت ارائه خدمات گردشگری مانند اقامت های محلی فعالیت می کنند و نیز آنهایی که برای معرفی و حفاظت ازگونه های با ارزش گیاهی و جانوری تلاش می کنند و یا در زمینه سفر های مرتبط با اقوام و عشایرفعال هستند؛همه و همه می توانند در یک رابطه تنگاتنگ با مؤسساتی مانند شرکت ما که طراح و برگزار کننده تورهای مرتبط هستند، موجب توسعه توریسم در مناطق مورد بحث شوند. در این میان ،حضور سازمان های بین المللی و پروژه های مرتبط می تواند به نقش موثر تر این تشکل ها کمک کند .

 

– بخش هایی مانند اقامت و پذیرایی ، حمل و نقل ، کادر راهنمایان ، کارکنان مرتبط با سایت های گردشگری و غیره ، همگی اجزای سیستم جامع گردشگری هستند  و از همین روست که کاستی و نقصان در هریک از آن ها ، موجب کاستی در خروجی نهایی کار در این زمینه ، عدم رضایت مشتری ، تجربه نامطلوب و بازخورد منفی آنها و در نهایت آسیب به این صنعت خواهد شد و به همین دلیل است که آموزش فراگیر و استاندارد سازی ارائه خدمات توسط هر یک از این بخش ها ، از ضرورت های مسلم توسعه این صنعت است .

 

– زنان نقش بسیار مهمی در صنعت گردشگری دارند. بر اساس آمار جهانی UNWTO بین 60 تا 70 درصد کارکنان صنعت گردشگری در سراسر جهان زنان هستند و از همین روست که این سازمان روز جهانی گردشگری در سال 2007را به نام زنان و صنعت گردشگری نامگذاری کرد .

امروزه نیز برای بسیاری از گردشگران جهان ،حضور زنان و نقش این صنعت در زندگی آنان ، جالب است. زنان، خصوصا زنان روستایی، در طبیعت گردی ، روستاگردی و گردشگری عشایری با نقش هایی که در زمینه تولید صنایع دستی ، قالیبافی و گلیم بافی و ارائه خدمات مربوط به اقامت و آشپزی ایفا می کنند ، تأثیر بسزایی دارند و می توانند بسیاری از کارهای مربوطه را مدیریت کنند. آن ها می توانند در کنار مدیریت خانه و خانواده هایشان ، با فروش صنایع دستی و درآمد حاصل از ارائه سایر خدمات مرتبط وضعیت اقتصادی خانواده  خود را بهبود بخشند.

از سوی دیگر ارائه چنین خدماتی به صورت سازمان یافته ،که به خودی خود ایجاد جاذبه می کند، بازدید کنندگان بیشتری را به منطقه جذب می کند .اما با این همه هنوز زنان ما خصوصاً در مناطق روستایی به دلیل برخورداری از تحصیلات پایین و عدم اعتماد به نفس کافی از یک سو و مشکلاتی که معمولا برای عموم زنان خصوصاً در جوامع محلی روستایی به لحاظ سنتی وجود دارد، برای ادامه فعالیت در این صنعت دچار آسیب و چالش می شوند.

با نگاهی آماری به این قضیه و نیز براساس یافته های برخی مطالعات بین المللی سازمان WTO زنان  در صنعت گردشگری عموماً 10 تا 15 درصد کمتر از همتایان مرد خود در آمد کسب کرده اند ؛ در حالی که طبق همین مطالعات در صنعت گردشگری تقریبا دو برابر سایر صنایع، کارآفرین زن وجود داشته و یک پنجم وزیران و مسئولان رده بالای گردشگری در جهان زن بوده اند .

 

003

 

تجربه خوبی در این زمینه وجود دارد که مثال زدنی است در یکی از سفر های کلوت به بیابان لوت از چند ماه قبل ، طی تماس تلفنی ،از رئیس آموزش و پرورش شهداد ،که یک خانم بودند ،خواستیم تمامی خانم های علاقه مند شهدادی را برای ارائه صنایع دستی شان و نیز سایر محصولات خوراکی به تور بزرگی ، که از تهران می آمدند ،آماده کند و این اتفاق افتاد و خاطره شیرینی را از آن سفر به یادگار گذاشت . خود من در آن سفر از تمامی همراهانم خواسته بودم که همه خریدشان را در شهداد انجام دهند و چنین شد که تقریباً همه محصولات ارائه شده توسط خانم ها ،از پته دوزی های گران تا شیرینی ها کلمپه کرمانی ،که با کد گزاری  و قیمت در سالن یک مدرسه به نمایش گذاشته بود ، فروخته شد؛ آن روز شور و اشتیاق فراوانی در خانم های شهداد دیده می شد .

 

– مهم ترین پیشنهاد ها به شرح ذیل هستند :

– تدوین و اجرای طرح جامع اکوتوریستی بر اساس قابلیت های طبیعی و فرهنگ بومی ؛

– فرهنگ سازی در سطح جامعه ، خصوصاً در میان کوچکترین گروه های سنی، و معرفی ارزش های یگانه زیست محیطی ، طبیعی و فرهنگی ؛

– برنامه ریزی برای نهادینه شدن توریسم مسئولانه و توسعه پایدار ؛

– آموزش فراگیر دست اندرکاران و ارائه دهندگان خدمات مرتبط با این صنعت هم به صورت تئوری و هم به صورت عملی ؛

– توانمند سازی جوامع محلی ، خصوصاً زنان ، در مقصد های گردشگری ؛

– حمایت از تشکل های غیر دولتی فعال در این زمینه؛

– همکاری با سازمان های بین المللی در پروژه های مرتبط ؛ برای مثال پروژه های سازمان ملل برای حفاظت از یوزپلنگ ایرانی و غیره ؛

– موظف بودن بخش دولتی در حفاظت از محیط های طبیعی و میراث فرهنگی و تاریخی و همکاری متقابل بین بخش های مختلف دولتی مانند سازمان های حفاظت از محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، اداره کل منابع طبیعی ، مراتع و جنگل‌ها و غیره ؛

– ایجاد یک سایت قوی اطلاع رسانی و معرفی قطب های اکوتوریستی  جاذبه های تاریخی و فرهنگی ؛

– همکاری با جامعه بین المللی  و رابطه تنگاتنگ  با کشور های دارای تجربه در این زمینه ، خصوصاً در زمینه گسترش طبیعت گردی ؛

– کنترل و نظارت بر نحوه ورود به مناطق طبیعی ؛

– جلوگیری از اجرای طرح های سود جویانه و غیر مسئولانه در طبیعت ، از قبیل اجاره دادن دراز مدت منابع طبیعی برای احداث مجموعه های تفریحی و اقامتی و غیره و برعکس حمایت از طرح های گردشگری مسئولانه و متناسب با بافت و ساختار بومی و فرهنگ جامعه میزبان و نیز طرح هایی که در آن ها منافع اقتصادی جامعه محلی لحاظ شود ؛

– تخصیص اعتبار برای جبران کمبود در زیر ساخت های مرتبط مانند تأمین اقامت گاه های بومی و جذاب ، رستوران های سنتی ، راه وحمل و نقل محلی ، تأسیسات بهداشتی استاندارد با فاصله گذاری مطلوب راهنماهای محلی تخصصی، پست های امداد رسانی در مناطق طبیعی و غیره ؛

– نظارت و جلوگیری از فعالیت افراد یا موسسات غیر متخصص و غیر مجاز در زمینه گردشگری ، خصوصا طبیعت گردی و رفتار ها و عملکرد های مخاطره آمیز آنان

– شناسایی تور اپراتورها و شرکت های متخصص و فعال و حمایت از آنان برای شرکت در نمایشگاه های داخلی و بین المللی به منظور معرفی هرچه بهتر و بیشتر کشورو تخصیص تسهیلات کم بهره ، معافیت های مالیاتی به آنان ؛

– به رسمیت شناخته شدن شرکت های برگزار کننده تور و راهنمایان رسمی و دوره دیده سازمان میراث فرهنگی، از سوی سایر سازمان ها و بخش های دولتی

 

– بدیهی است محقق شدن بسیاری از پیشنهادات یاد شده در پاسخ به سوال پیش ، تنها از دست دولت بر می آید که به آن ها باید وضع قوانین و مقررات مربوط به تسهیل در امر صدور ویزا را نیز باید افزود. همچنین شناسایی شرکت های متخصص و مجرب توسط دولت و تخصیص منابع مالی به آن ها ،به منظور حضور در نمایشگاه های بین المللی ، ایجاد سایت های اطلاع رسانی و تبلیغاتی، کمک بسیار موثری برای توسعه جهانگردی در کشورمان خواهد بود .به رسمیت شناختن راهنمایان و تور اپراتورهایی که تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور قرار دارند ، از سوی دیگر سازمان های دولتی،پرهیز از مانع تراشی های غیر ضروری و همکاری مساعد با آنان از دیگر انتظارات ما از دولت است .

www.kalouttravel.com