بانو فرزانه خانلرخانی – موسس گالری حمید و طراح و تولیدکننده آثار هنری آبگینه

بانو فرزانه خانلرخانی – موسس گالری حمید و طراح و تولیدکننده آثار هنری آبگینه

:کارآفرینی که شیشه گری را با لطافت زنانه آمیخته کرد

اقیانوس بی‌کران شیشه را دیدم و پایبند به آبگینه شدم

 

فرزانه خانلرخانی، فارغ التحصیل رشته باستان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد، مدرس دانشگاه‌های بین المللی امام خمینی، سوره، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و مؤسس گالری حمید و طراح و تولیدکننده آثار هنری آبگینه و شیشه‌های هنری دست‌ساز است.

 

 

او در خصوص چگونگی کارآفرین شدن خود و چرایی انتخاب این رشته این گونه توضیح می دهد:از آنجایی‌که شیشه یکی از مواد فرهنگی است که در علم باستان‌شناسی همانند سفال، فلز، آجر، سنگ و … مورد بررسی فرهنگی قرار می‌گیرد، با قدمت تاریخی و انواع روش‌های ساخت شیشه‌های دست‌ساز در دوره‌های مختلف مثل هخامنشی، اشکانی و ساسانی و اسلامی و نیزاساتید مؤثر در این رشته هنری آشنایی پیدا کرده وبرای اولین بار با طراحی و ساخت کاشی‌های شیشه‌ای به حوزه تولید وارد شدم.

با فروش اولین محصولات خود، به گستردگی و پتانسیل‌های موجود در این کار پی بردم. کم کم با روش دیگری از این هنر، که با عنوان شیشه‌گری به روش فوتی است، آگاهی پیدا کردم. در نهایت به اقیانوس بی‌کران شیشه راه یافتم و لذت خلق آثار هنری و ایجاد شغل و کارآفرینی را چشیدم و پایبند به آبگینه شدم.

وی می گوید:آموزش در دانشگاه و مدارس فنی و حرفه‌ای می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود و این هنر سنتی با آموزش و فکر جدید می تواند ادامه حیات دهد.

خانم خانلرخانی معتقد است، شرکت در عرصه‌های بین‌المللی با توجه به ارز گران و هزینه‌های هنگفت، با حمایت کنونی دولتی امکان‌پذیر نیست و متأسفانه با توجه به این که این اولویت برای دولتمردان، وجود ندارد؛ بنابراین حضور در نمایشگاه‌‌های بین‌المللی امکان پذیر نیست.

وی با بیان این که رقابت صحیح و اصولی جزو اصول اولیه هر کاری است، تاکید می کند:اگر رقابتی در کار نباشد باعث درجا زدن و تکرار خواهد شد. در حالی‌که اگر بدانیم رقیب ما بهتر تولید می‌کند، مجبور می‌شویم برای نگه داشتن بازار اقتصادی، به تولید و عرضه کارهای جدید و با قیمت بهتر حرکت کنیم. پس رقابت سالم جزو اصول کار است. نه اینکه شخص جدیدی وارد عرصه شود و از کار دیگران کپی‌برداری کند و بعد اسم آن‌را بگذارد رقابت!

 

 

این کارآفرین با انتقاد از عملکرد نامناسب تعاونی‌ها می گوید: آنهاهیچ نقشی در صنایع دستی ندارند و فقط به فکر خرید آثار به قیمت پایین و عرضه آن به قیمت حداکثر هستند. چنان که در عمل دیده‌ایم، تعاونی‌ها با توجه به خرید آنها بر کیفیت اثار اثر منفی گذاشته‌اند و در نهایت مبلغی به دست تولیدکننده و هنرمند و صنعتگر نرسیده است. بنابراین اصولاً  با وجود تعاونی در این زمینه که گاهی محلی برای سوءاستفاده بعضی افراد شده، مخالف هستم.

 

 

 

وی با توجه به آثار تاریخی و فرهنگی ، به ویژه در زمینه معماری و آثار باستانی و هنرهای سنتی ایران، معتقد است: گردشگری اثر مستقیم و موثری در شکوفایی صنایع دستی دارد و  می‌تواند بهترین فرصت‌ها را در زمینه معرفی این محصولات و ایجاد اشتغال ایجاد کند. چرا که معمولاً هر گردشگری به‌عنوان یادگاری از محل مورد بازدید کالایی را خریداری می‌کند. اما در محل باستانی ایرانی  نباید آثار چین و تایلند و … را به فروش برسانیم و اثری از هنر ایرانی به چشم نخورد؛ آنچنان‌که در بسیاری از مکان‌های باستانی ایران با حضور کالاهای چینی مواجه می‌شویم.

خانم خانلرخانی در خصوص نقش زنان در حوزه ی صنایع دستی می گوید: بسیاری از صنایع دستی به دلیل اینکه می‌توانند در منزل شخصی تولید شوند و نیاز به کارگاه تخصصی در خارج از محیط منزل ندارند، بنابراین زنان به راحتی می‌توانند در حوزه هنرهای صناعی ورود پیدا کرده و به تولید آثار بپردازند.

 

 

وی ادامه می دهد: هنر آبگینه نیاز به کارگاه تخصصی دارد و کارگاه‌ها به دلیل آلودگی زیست‌محیطی، خارج از شهر هستند و من با مشکلات فراوانی از جمله بعد مسافت که حدود 70 کیلومتر دور از تهران است و باید حدود ساعت 6 صبح در کارگاه باشم، با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم کرده‌ام؛ اما هدف، والاتر از این مشکلات بوده است.

خانم خانلرخانی پیشنهاد می کند، برای بهبود روش‌های تولید کالا و خدمات در صنایع دستی و نیز کاهش مشکلات کارآفرینان، به خصوص زنان در زمینه ی هنر شیشه‌گری، ایجاد کارگاه های جدید با کوره‌هایی با کیفیت بهتر که زیرنظر سازمان میراث فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری و یا دانشگاه‌ها راه اندازی شود، تا بتواند متخصصان رشته آبگینه پرورش دهد. همچنین این رشته در دانشگاه به صورت علمی، در زمینه هایی چون طراحی، نحوه ساخت، رنگ های باکیفیت و … تدریس شود، که می‌تواند بزرگ ترین گام در هنر آبگینه باشد.

 

 

وی در پایان می گوید: من تا به‌حال در زمینه شغلی خودم هیچ حرکتی از دولت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که مؤثر در این رشته باشد، ندیده‌ام.  اگر حمایت دولتی باشد و یاد بگیریم که برای هنرمان احترام قائل باشیم، حتماً در عرصه‌های بین‌المللی موفق می‌شویم، چرا که هنر آبگینه ایران با این قدمت و پیشینه تاریخی می‌تواند در جهان مطرح و مورد توجه باشد. چنان‌که هرگاه در یکی از نمایشگاه‌های بین‌المللی شرکت کرده‌ایم، همه آثار به فروش رسیده و مورد استقبال بازدیدکنندگان بوده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بانو خانلرخانی یکی از بانوانی بود که جایزه کارآفرینی را به همراه نعدادی از زنان کارآفرین برای نخستین بار از اتحادیه اروپا EBC*L دریافت کرد.

شاخص هایی همانند کارآفرینی، نوآوری، برندسازی، توسعه صنایع خانگی، توسعه صنایع دستی، مشتری مداری، رعایت محیط زیست و ارزش های انسانی، مسوولیت اجتماعی، … از جمله موارد انتخاب زنان کارآفرین برتر بوده است.

 

 

این مراسم با پیگیریهای دفتر نمایندگی EBC*L در ایران برگزار شد و این زنان کارآفرین از میان ۴۰۰ شرکت داوطلب وارد مرحله انتخاب نهایی شدند و به مراسم پاریس راه یافتند.