بانو صائبه سلوکی – مدیر عامل شرکت انفورماتیک فن آوران المند

بانو صائبه سلوکی – مدیر عامل شرکت انفورماتیک فن آوران المند

من فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات فرانسه از دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال 1369 می­باشم . با توجه به علاقه ام پس از فارغ التحصیلی در همان سال با گذرندان دوره های عمومی و تخصصی کامپیوتر در مرکز تربیت مربی دانشگاه آزاد تهران، فعالیت خودم را در حوزة IT از سال 73 با تدریس در سازمان های فنی و حرفه ای و آموزش و پرورش شهرستان زاهدان شروع کردم .

به دلیل محدودیت های کاری در مراکز دولتی که با روحیات من چندان سازگار نبود ، در سال 76 با همکاری و همراهی همسرم که فرهنگی است، « موسسة آموزشی و فرهنگی فن آوران » را باهدف ترویج مراکز آموزشی کامپیوتر راه اندازی کردیم .

این موسسه که به صورت تعاونی به ثبت رسیده شامل اولین هنرستان پسرانه فنی غیر دولتی کامپیوتر و آموزشگاهها ی علمی آزاد کامپیوتر( دخترانه و پسرانه ) فعالیت خود را در شهرستان زاهدان آغاز کرد . سال 80  نیزهنرستان دخترانه غیر دولتی کامپیوتر با همت و مدیریت خواهرم راه اندازی شد .

 

 

در سال 82 با تاسیس شرکت « فن آوران المند» و دریافت مجوز فعالیت با گریدهای « شبکه و آموزش » از شورای عالی انفورماتیک کشور به سوی یک تحول تازه گام برداشتم . با وجود چالش ها و سدهای بسیار، با دریافت مجوز از دفتر سازمان مدیریت و برنامه ریزی وقت، 8 مرکز آموزش حوزة IT را در شهرستانهای شاخص استان راه اندازی کردم .

در آن زمان فن آوران المند تنها شرکت انفورماتیک و مرکز آموزشی بود، که به صورت استانی و استقرار نمایندگی های مجاز در شهرستانهای استان در زمینة آموزش های ICDL کارکنان دولت فعالیت می کرد.تا قبل از استقرار این نمایندگی ها، تمامی آموزش های کارکنان دولت دربخش IT فقط در مرکز استان برگزار می شد، که این امر مشکلات زیادی به دنبال داشت .

 

 

در واحدهای آموزشی یاد شده، 4 مدیر خانم و حدود 25 نفر نیرو مشغول به کار شدند . با توجه به رعایت استاندارد های آموزشی از لحاظ کمی و کیفی در مدت کمتر از 2 سال نزدیک به 2000 نفر از کارکنان دوایر دولتی در این واحد ها آموزش دیده وموفق به دریافت گواهی نامه با امتیاز ارتقای شغلی از سازمان مدیریت دولتی شدند .

 

 

این تحول آموزشی در استان در آن دوره، نه تنها موردحمایت قرار نگرفت، بلکه به دلیل برخورد های نامناسب و سنگ اندازی های مسوولان وقت، به ناچار تمامی مراکز آموزشی ام را به طور همزمان در سراسر استان غیر فعال کردم . بسته شدن 8 سایت آموزشی که هر یک حداقل مجهز به 12 سیستم کامپیوتر با امکانات جانبی کامل بود ، ضربه مالی بزرگی به شرکتم وارد کرد . اما من به این باور رسیده­ ام كه برای رسیدن به موفقیت شكست مانع نيست، بلكه تاخير در رسيدن است وهر قدم تجربه ­ای بزرگ است

 

 

« خواستن » مهمترین عامل پایداری و استقامت ا ست.

در این گذر، با وجود مخالفت اطرافیانم، با اعتماد به نفس و تلاشی دوچندان، توانمندیهای ارزشمندی را کسب  و تلاش کردم با مدیریت  مرزهای کار و زندگیم ، با رویکردی تازه دوباره شروع کنم.

 

 

به منظور عبور از چالش ها و تنش های ایجاد شده، از آموزش کمی کناره گرفتم و به صورت حاشیه ای آن را دنبال کــردم. در سال 85 با گسترش حوزه فعالیت شرکت توانستم در مناقصه های پروژه های انفورماتیک به عنوان نخستین مدیر عامل زن در شرکت های انفورماتیک استان سیستان و بلوچستان حضور یابم . خیلی وقت ها از برخوردهای نامناسب اجتماعی دلگير شدم، اما هرگز در راه رسیدن به اهدافم تردیدی به خود راه ندادم، چرا كه به ارزش هايم ايمان داشته و دارم و اين اعتماد به نفس مرا استوار مي دارد .

 

 

سعی کردم در اکثر پروژه ها باکارشناسان و تکنسین های واحد فنی شرکت همراه شوم، تا افزون بر رفع مشکلات کاری، با حضورم دلگرمشان سازم . بارها با حضور شبانه روزی در هنگام انجام پروژه های شبکه، که اغلب می بایست در بازه های زمانی کوتاه اجرا شوند، به کارکنان و کارفرمایان ثابت کردم که « با وجود تمامی محدودیت ها زنان می توانند … » .

 

 

شرکت انفورماتیک فن آوران المند در سال 89 با دریافت رتبه از شورای عالی انفورماتیک در شش موضوع:

1 ) ارایه و پشتیبانی سخت افزار 2 ) تولید و رائه نرم افزارهای سفارش مشتری 3) شبکه داده ها 4) مشاوره و نظارت 5 ) خدمات پشتیبانی 6 ) آموزش و پژوهش ، هم اینک در مجموع با 40 نفر کادر ثابت – قرار دادی و پروژه ای مشغول به فعالیت است .

 

 

با تاسیس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان سیستان و بلوچستان در بهمن ماه 88 ، به سمت رئیس کمیسیون نظارت و ارزشیابی و همچنین نایب رئیس شورای انتظامی منصوب شددم. هم اینک نیز به عنوان سرپرست دبیرخانه سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور(نصر) در حال خدمتگزاری هستم و امیدوارم بتوانم در حضور اجتماعی زنان به سهم خود رسالتم را به خوبی ایفا کنم .

 

 

همچنین امیدوارم با افزایش شرکت های انفورماتیک، که توسط بانوان اداره می شوند، شاهد افزایش حضور چشمگیر و پرثمر آنان در این حوزه در کشورمان باشیم.