بانو افسانه احسانی – بانوی کارآفرین اکو توریسم و محیط زیست

بانو افسانه احسانی – بانوی کارآفرین اکو توریسم و محیط زیست

با کارم، عادلانه و بدون آسیب به محیط زیست، فرهنگ ارزشهای بومی را تقویت می‌کنم

 

بانو احسانی لطفا کمی در مورد خودتان صحبت کنید؟

-من 25 فروردین 1352به دنیا آمدم.  شغل پدرم آزاد بود و من در یک خانواده متوسط و معمولی با زندگی ساده و دورهمی، در کنار 5 خواهرم، که تمام مدت با هم بودیم، بزرگ شدم. خوشبختانه در خانواده ما عادت نبود که کسی را با کسی در فامیل مقایسه کنیم. اگر هم بود در درون خودمان بود.  خانواده من در این زمینه همه ما را آزاد گذاشتند و می‌گفتند هر رشته ای دوست دارید انتخاب کنید، که البته این به ویژه مسولیت مرا هم سنگین می‌کرد، چون در آن زمان تجربه و خودباوری کافی برای یک انتخاب خوب رو در خودم نمی دیدم. البته در مورد حرفه من به عنوان یک دختر در شهری مذهبی قزوین با قوانین عرفی مردانه مسلما خیلی آزادی عمل نداشتم ولی پس از ورود به دانشگاه و آمدن به تهران کم کم این امکان برایم مهیا شد.

 

ehsany-006

 

محیط خانواده چه تاثیر و نقشی در ترسیم ذهنی و عملی آینده ی شما داشت؟

به نظر من چیزی که در خانواده من و زندگی کودکی در من تاثیرگذار بود اینکه فرمول‌هایی از طرف والدینم که، این کار را باید انجام دهی یا ندهی، این مسیر را باید بروی یا نروی، وجود نداشت و در کل زندگی، در مسیر انتخاب و تصمیم بودم. خودم باید برای خودم راه کار پیدا می کردم البته از خواهرهای بزرگترم هم کمک می گرفتم . ما آزادی عمل داشتیم. به همین دلیل راه برای درس خواندن و انتخاب، مسیر تقریبا برایمان از طرف خانواده گشوده بود.

در مورد تحصیلاتتان بگویید؟

من در دبیرستان توحید شهر قزوین و در رشته تجربی درس خواندم. لیسانس ام زیست شناسی علوم جانوری ومقطع کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی توریسم خواندم. فکر می کنم رشته زیست شناسی من را با طبیعت و ارزشهای آن آشنا کرد به عظمت و ظرافت های خلقت نزدیک شدم دیدن سلولهای گیاهی و جانوری زیر میکروسکوب و درک روابط بین موجودات زنده برایم شگفتی همراه داشت وقتی این شگفتی ها را با علاقه دوران کودکی یعنی سفر تلفیق می کنی به اکوتوریسم و گردشگری پایدار که فعالیت کنونی من است می رسی و در نهایت به جزییات نزدیک می شوی و می خواهی برای ساکنین اصلی طبیعت که مردم بومی هستند قدمی برداری و تبدیل می شوی به فردی مثل من!

 

ehsany-001

 

چه کسب و کاری دارید و چرا آن را برگزیدید؟

از سال 78با گذراندن دوره های گردشگری با ادبیات توریسم آشنا شدم و در چند آژانس مسافرتی کارآموزی کردم. یافتن راهی جهت ایجاد ارتباط بین سفر و علوم طبیعی ذهنم را به خود مشغول می کرد،تا  توسط یکی از اساتیدم با موسسه ای که محققان علاقمند به طبیعت را  ایران میزبانی می کردند،آشنا شدم. سال 80 در آنجا مشغول به کار شدم. درهمان زمان اکوتوریسم در ایران که پیوند رشته تحصیلی و علاقه ام را برقرار می کرد مطرح شد .سال 82 آموزش راهنمایان طبیعت پایه گذاری شد و من شانس این را داشتم که جزو اولین افرادی باشم که در حوزه آموزش اکوتوریسم فعالیت میکند. سال 84 همراه با همسرم موسسه  آوای طبیعت پایداررا با هدف فرهنگ سازی و آموزش در حوزه اکوتوریسم تاسیس کردیم.

درحال حاضر حدود 1200نفر از موسسه ما فارغ التحصیل شدند برخی موسسه ای مشابه ما تاسیس کردند و برخی در زمینه های مرتبط فعالند . در سال 85 پروژه ای با حمایت بخش کمکهای کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی سازمان ملل برای اکوتوریسم روستای شیب دراز در جزیره قشم که لاک پشتی درخطر انقراض در نزدیکی آن تخم گذاری می کندآغاز کردیم، این پدیده به عنوان جاذبه ای گردشگری معرفی و ضمن حفاظت از آن ، جریان گردشگری پایدارو اشتغال زایی درمنطقه پایه گذاری شد.در ادامه تغییرکابری هنرهای بومی به همت بانوان جزیره در دو روستا اجراشد.  اکنون بیش از 70نفر از بانوان به عرضه صنایع دستی به گردشگران مشغولندکه بخش مهمی از آنها تحت تاثیر پروژه مذکور فعال شده اند. پس از آن پروژه های مشابهی به ما پیشنهاد شد.تاکنون با ارگان های مختلف ملی و بین المللی از جمله UNDP,SGP,GEF,WAVE,وسازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری،اداره امورعشایر،سازمان محیط زیست،سازمان منطقه آزاد قشم و… همکاری کرده ایم.در حال حاضر فعالیت ما در13 روستا در 5 منطقه ایران گسترش پیدا کرده است.

اکنون کارم را دوست دارم و به آن باور دارم این حرفه مسیری درست است و قصد دارد عادلانه و بدون آسیب به محیط زیست، فرهنگ ارزشهای بومی را تقویت کند و همه چیزش خوب است. به ویژه آن که تمام مراحل را خودم و همسرم در کنار هم ساختیم. در حال حاضر مادرم به واسطه پشتکاروخلاق بودن و داشتن مهارتهای مختلف در کارهای هنری و دستی در برخی پروژه ها با من همکاری می کنند که فعالیت ایشان بسیار اثربخش است همسرم هم همیشه در کنارم هست و کارها را در کنار هم پیش می بریم.

 

ehsany-005

 

بزرگترین سدهای زندگی تان برای پیشرفت خود را چه در گذشته و چه در حال و آینده چه دانید؟

جامعه ما شرایط خاصی دارد استفاده اصطلاح خانه ای روی آب شاید خیلی منصفانه به نظر نیاد ولی برای فعالیت های فرهنگی و زیست محیطی و کارآفرینی که حرفه من است این اصطلاح تا حدی صدق می کند. اینکه این فعالیت های ارزشمند در جامعه ماچندان جدی و اصولی نیست و برای ساخته شدن مسیر مرتب باید تلاش کنی تا مسیر ساخته می شود، فردی تازه نفس از راه می رسد و فعالیتت را کپی و اجرا می کند و پیش می رود. دوباره باید بسازی و بسازی ….  کارماساختن است ساختن دوباره.

تغییر رفتار افراد چه در جامعه شهری چه روستایی هم از موانع جدی است. همینطور قدرتمند نبودن سازمان های میراث فرهنگی و محیط زیست در مقابل بنگاه های اقتصادی هم سد مهمی به شمار می‌آید.

نبود ازتباط واقعی و پایدار میان ایران و سایر کشورها به انواع و اقسام دلایل که مانع شده است روح تازه و ایده های خوب و تجربه شده جهانی در ایران بومی شود و بکار گرفته شود. مشکلات زیاد است و پرسش های شما هم زیاد از این سوال بگذریم مهم این است که توانایی ها و استعدادهای انسان هم زیاد است و غیرممکن وجود ندارد.

 

اهمیت رعایت موارد و ملاحظات زیست محیطی را در چه مواردی می‌دانید و در کسب و کار خود آنها را رعایت کرده و مورد توجه قرار داده‌اید؟

این موضوع بسیار مهم است و پایه  و اساس فعالیت های موسسه ما یعنی آوای طبیعت پایدار است و محور همه فعالیت های ما را تشکیل می دهد به نظر من همه کسب و کارها و برنامه های توسعه ای کشور بایستی به این موضوع مهم با جدیت توجه کنند و ملاحظات آن را رعایت کنند وگرنه روزی راه برگشتی نخواهیم داشت.

 

ehsany-004

 

وضعیت محیط زیست در ایران را چه از نظر نقش دولت و مردم و چه از لحاظ قوانین و مقررات چگونه ارزیابی کرده و برای بهبود این وضعیت چه پیشنهادهایی ارایه می‌کنید؟

مشکلات کم نیست و حل شدن آن ها هم شرایط و عوامل مختلفی را می طلبد ولی به طور کلی می توانم بگویم که در چندین مرحله لازم است ابتدا مسایل و مشکلات واقعی شناسایی و طبقه بندی شود و متناسب با اقلیم ها و شرایط زیستی مختلف با مشارکت مردم بومی و ان جی اوهای واقعی و دلسوز بومی راهکارهای کوتاه مدت و دراز مدت و کلی نگر مشخص شود پس از آن تلاش شود تا توجه به محیط زیست به یک باور جدی در مردم ایران در همه سطوح چه مسئولین و چه شهروندان عادی تبدیل شود این تغییر نگرش به تغییر رفتار منتهی شود  برای چنین جریانی لازم است فعالیت های جدی  منظم با بهره گیری ازنیروی انسانی توانمند و حرفه ای انجام شود.

 

چه زمان و چگونه ازدواج کردید و پیش از ازدواج، نقش آن را برای رسیدن به آرمان ها و ایده آل ها و اهداف تان چگونه می دیدید و پس از ازدواج این دیدگاه چه سرانجامی پیدا کرده است؟

ما در سال 82 ازدواج کردبم. خوشبختانه با همسر خوبی که دارم، بیشتر آنچه که در آرمان ها و ایده آل هایم بود، در همسرم وجود دارد، که این موضوع واقعا خیلی با اهمیت و تاثیرگذاراست.

 

ehsany-003

 

باورها و تفکرات همسرتان در ابتدای ازدواج در خصوص حقوق زنان به ویژه در زمینه ی تحصیل و کسب و کار آنان چه بود و اکنون چگونه است؟

خوشبختانه همسرم در این زمینه ها بسیار ایده آل است. به نظرم این ویژگی ها را به واسطه تربیت مادر آگاهش کسب کرده است.  برخلاف برخی از مادرها که پسران خود را انسانهایی خودخواه و خود بزرگ بین تربیت می کنند و در مورد برابری انسان چه زن و چه مرد آموزه های لازم را به آنها منتقل نمیکنند.

 

چگونه با تفکرات همسرتان کنار آمدید  و چه تاثیری در فعالیت های شما داشته است؟

سالهای اول زندگی، به دلیل نوع کارمان که خاص و ناشناخته بود، مشکلات جدی اقتصادی داشتیم. این موضوع تاثیر مهمی در روحیه مان داشت، که خوشبختانه این مراحل را پشت سر گذاشتیم و در حال حاضر با هم هماهنگ هستیم.

 

آدرس سایت

www.tabiatpaydar.com

 

www.afsanehehsani.blogfa.com