بانو آنا خاچیکیان/ کارآفرین حوزه‌ی آی تی و مدیرعامل شرکت پویه‌گام

بانو آنا خاچیکیان/ کارآفرین حوزه‌ی آی تی و مدیرعامل شرکت پویه‌گام

– من در سال۱۳۵۴  در تهران و در خانواده ای تحصیل کرده و پرکار در طبقه متوسط مالی به دنیا امدم. مادرم مهندس و شاغل بود، که البته الان بازنشسته است.

– ابتدا در مدرسه مریم و سپس دبیرستان ابوریحان در رشته ریاضی تحصیل کردم. من همیشه دانش اموز مستعد و در عین حال با شیطنت بودم و شاید به همین دلیل هرگز شاگرد اول نشدم. اما همیشه به دلایل مختلف دیگری مطرح بودم.

– من عاشق تحلیل امواج و فیزیک موج بودم و به این علت تصمیم گرفتم رشته مخابرات را انتخاب کنم.  رویای دوران کودکیم نیز این بود که فضا نورد شوم و یک سیستم جدید در فضا درست کنم.

– ایده ال ها و مطالبی که برای من مهم بود، برای خیلی از دوستان و اطرافیانم اصلا مطرح نبود، اما خوشبختانه خانواده‌ام مرا بسیار درک کرده و همیشه در کنارم بودند. خوشبختانه من این شانس بزرگ را داشتم که مادر و پدرم و خواهرهایم همیشه برای همراهی و گفت و گو و راهنمایی در کنارم بودند و همیشه می توانستم برای همدلی به آنها مراجعه کنم.

– نوع اندیشه و ایدآل‌هایم باعث شد فردی جنگنده شوم و انتظار نداشته باشم بقیه برای من کاری انجام بدهند، بلکه معتقد بودم  این خودم هستم که زمینه‌ی  چیزی را که می خواهم به آن دست پیدا کنم، بسازم و فراهم آورم.

– شاید به دلیل همین طرز فکرم بود، که در رشته‌ی مخابرات در مقطع لیسانس ادامه تحصیل ندادم. چون فکر می کردم در بازار کار بیشتر می‌شود اموخت. بر این باور بودم، که زندگی سراسر حل مساله است. فکر می‌کردم کارآفرینی بیشتر رفتن به دانشگاه، حس جستجوگری‌ام را ارضا می کند.

 

 

– رشته‌ی مخابرات، دانش تحلیل سیستم‌های الکترنیک است و به دلیل آشنایی‌ام با این علم، شرکت پویه‌گام را بنیان نهادم، که کار اصلی‌اش تحلیل طراحی معماری و بهبود سیستم‌های است.  فکر می‌کنم برای ورود به جهان سیستم ها مخابرات نقطه خوبی بود.

در حقیقیت من از سیستم های مخابراتی شروع کردم، بعد از آن سیستم‌های کامپیوتری و شبکه و امنیت و سپس به هلستیک و یوسیستم ها و اکوسیستم ها رسیدم.

– از مسیر طی شده‌ام خوشحالم و مسوولیت همه‌ی انتخاب‌هایم را می پذیرم و از افت‌وخیزهای آن، که گاهی دردناک هم بودند، لدت می برم.

در این مسیر، مدام مفاهیم و معانی جدید بر من آشکار شد و الان در جایی که ایستاده‌ام شباهت زیادی به ابتدای مسیر ندارد و البته بر این پایه که از کدام زاویه به موضوع نگاه شود، می‌تواند ارزیابی شود.

البته پیمودن مسیر، کار بسیار سختی بود. به ویژه تجربه‌ی زندگی و کار کردن در جامعه‌ای که فضای کوچکی برای زنان قایل است. همچنین تجربه‌ی جنگ، تجربه‌ی تحریم، تجربه‌ی مهاجرت گسترده‌ی همکلاسی‌ها و همکاران، رکود اقتصادی و… و سربلند و موفق بیرون آمدن از آنها، بسیار دشوار و گاه طاقت‌فرسا بود.

– اینک مدیر عامل شرکت پویه‌گام هستم و پایه گدار پروژه سیاره گامبت، که با کمک یک تیم خوب و پرتلاش، این کسب و کار در حال برداشتن گام‌های بلند به سوی پیشرفت است.

 

 

– من خودم به خودم باور دارم، ولی اطرافیان را نمی دانم. اما احساس می‌کنم در میان آنها نیزاعتباری داشته باشم.

البته تاکید می‌کنم، من جزو آدم‌های خوشبختی هستم، که خانواده ام همیشه مشوق و حامی بوده‌اند و از انها بی‌نهایت سپاسگزارم.

– به نظر من، راحت‌طلبی و فیلترهای فکری، می‌توانند جزو بزرگترین سدهای زندگی برای پیشرفت باشند.

– اگر می توانستید زمان را به عقب برگردانم، برای ورزش و هنر بیشتر وقت صرف می کردم.

–  اگر بخواهم خودم را توصیف کنم، فردی جنگنده، شوخ طبع و جستجوگر هستم.

– دلم می‌خواهد در آینده،  آگاهی‌ام را افزایش دهم و کمک کنم که دیگران نیز بتوانند مسیر درست خود را پیدا کرده و در آن پیش بروند.

–  به نظر من در  ایران، چه از نظر قوانین و مقررات و چه از لحاظ تفکر و بسترهای اجتماعی و فرهنگی و عرف جامعه، برای زنان، به ویژه در زمینه ی کسب و کار و کارآفرینی، در هر سطحی  نیاز به کار فراوان و بیشتری احساس می‌شود.

 

 

– من در ۲۸ سالگی و با کسی که باور داشتم می‌تواند در مسیر زندگی همراهیم کند، ازدواج کردم. خوشبختانه همسرم انسانی با فکر باز و توانمند است.

به نظر من،  ازدواح یک مرحله برای رشد است و باعث می‌شود از تفکر فردی به تفکر جمعی مهاجرت کنیم.  البته نه  همیشه، ولی در صورت گزینش درست، ابزار خوبی برای این کار است.

من و همسرم با هم یاد گرفتیم با گفتگو کردن جوانب مختلف مطالب را بسنجیم و از زوایای مختلف ببینیم و راه حل جامع تر پیدا کنیم.

ثمره‌ی ازدواج ما، یک پسر ۱۱ ساله است. البته به نظر من، سخت ترین کار دنیا پرورش فرزند است.

خوشبختانه کار و فعالیت‌‌های شغلی من، نه تنها مشکلی به وجود نیاورده، بلکه زندگی ما را پر از اعجاب هیجان و ناشناخته کرده است.

 

www.pooyeco.net

@gambeetplanet