بانوی خلبان شهرزاد شمس: مسافران ایستاده برایش دست زدند

بانوی خلبان شهرزاد شمس: مسافران ایستاده برایش دست زدند

– 5 سال است که ازدواج کرده‌ام و همسرم هم در زمان ازدواج یک کمک خلبان بوده است. ما  یک زندگی کاملا هواپیمایی داریم. هر کدام از ما، زمان هایی از زندگی را به مطالعه و انجام تست های شبیه سازی پرواز اختصاص می‌دهیم. همچنین که مجبور بودیم برای 6 ماه به خارج از کشور برویم .

– اولین بار به همراه یازده نفر مرد برای مصاحبه ی شغلی به شرکت آسمان مراجعه کرده و فرم های معمول استخدامی را یکی یکی پر کردم. البته پیش از مراجعه برای استخدام چشم های خود را عمل کرده بودم و قدم نیز یک سانتی متر زیر استاندارد جهانی بود.

 

 

– زندگی خلبانی حتی برای یک مرد سخت است چه برسد که یک زن خلبان باشد و بخواهد امور منزل را هم کدبانویی کند. من همسرم را زیاد نمی‌بینم، اما تمام موفقیت‌های زندگی کاری‌ام بعد از ازدواج را را مرهون همراهی و صبوری او می دانم و به خاطر فداکاری، نگرانی‌های عاشقانه و حمایت‌های بی دریغش در دستیابی به هدف عالی کاری، تحسین می کنم.

 

 

– من  ابتدا به عنوان کمک خلبان هواپیمای Fokker F100 وارد خطوط هوایی کشور ایران شده و پس از مدتی به عنوان خلبان در خطوط هواپیمایی ایران مشغول به کار شدم.

– دوره ی خلبانی را در شهر شیراز گذرانده‌ام و به زبان های فرانسه و انگلیسی تسلط کامل دارم. در حال حاضر با هواپیمای ATR-72 در خطوط داخلی پرواز می کنم.

 

 

 

 

– پرواز من در شبکه های اجتماعی بازتاب بسیار گسترده ای داشت. در شبکه اجتماعی فیس بوک یکی از کاربران که تجربه سفر با خلبانی مرا را داشت، اینگونه نوشت:

“از طرف شرکت هوپیمایی آسمان ، خلبان شهرزاد شمس ، سرمهماندارآقای فرتاش و سایر کارکنان این پرواز ورود شما را به هواپیمای جت فوکر 100 خوش آمد میگوییم. شماره پرواز 2445 و مقصد ما تهران میباشد. مدت زمان این پرواز تا فرودگاه مهرآباد 1ساعت و 10 دقیقه تعیین شده است و تا ارتفاع 33 هزار پا از سطح دریا پرواز خواهیم کرد. بعد از خواندن انانس میهماندار سکوتی مطلق کابین هواپیما را در بر گرفت. سکوتی تلفیق از ترس و هیجان و اضطراب!! صدای پچ پچ مسافران سکوت را شکست. خلبان خانم شهرزاد شمس ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

 

 

 

همه از شنیدن نام خلبان پرواز تعجب کرده بودند! عده ای می خندیدند از شوق و اندکی هم با چشمانی بهت زده به یکدیگر نگاه می کردند.!!! غول آهنی آماده دستور برج مراقبت برای تیک آف بود.

نه راه پس داشتند نه راه پیش کسانی که کاپیتان شهرزاد شمس را باور نداشتند!! 20 سال است بواسطه شغل ام مسافرت هوایی جزیی از زندگی ام شده است. صدها بار پرواز. اما بدون اغراق پرواز 2445 با کاپیتان شهرزاد شمس اولین بانوی خلبان پس از انقلاب راحت ترین و عالی ترین پروازی بود که در عمرم تجربه کرده بودم. وقتی ارابه های این غول آهنی اسفالت باند مهراباد را لمس کرد ، همه 109 مسافر به افتخار کاپیتان شمس و پرواز بی نظیر این بانوی ایرانی ایستاده دست می زدند، متشکرم بانو کاپیتان شمس.”